Přeskočit na obsah

Zastoupení mužů a žen je v onkologii stále nerovnoměrné

 Výsledky průzkumu byly prezentovány v rámci ženské onkologické sekce na kongresu ESMO 2016 v Kodani.

„Z celkového počtu 482 zúčastněných bylo 77 procent žen, přičemž v lékařské onkologii jich pracovalo 66 procent. Většina respondentů přitom pracovala v týmu, v němž bylo více žen než mužů, ačkoli vedoucí osobou byl v 64 procentech muž,“ zhodnotila základní poznatky průzkumu profesorka Solange Petersová z University of Lausanne ve Švýcarsku.

Co se týče překážek, s nimiž se respondenti během svého kariérního postupu setkali, podle 65 procent dotázaných šlo zejména o to najít rovnováhu mezi prací a rodinou. Časté bylo i přesvědčení (u 44 procent respondentů), že muži jsou vnímáni jako přirození vůdci, zatímco ženy převážně jako členky týmu.

Na otázku, jaké jsou hlavní bariéry zabraňující rovnosti žen a mužů na pracovišti, pro 52 procent respondentů bez ohledu na pohlaví to byl nedostatek rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Pro 31 procent byl klíčovým faktorem sociální tlak.

Po zasedání označila profesorka Petersová některé další výsledky průzkumu za překvapivé až nepříjemné. Celých 41 procent dotázaných respondentek uvedlo, že se setkaly s nežádoucími sexuálními poznámkami či přílišnou pozorností ze strany nadřízených kolegů, celkově se s všeobecnými sexistickými poznámky a nevhodným chování na pracovišti potýká 69 procent dotázaných. Čtvrtina žen přitom věří, že jejich pohlaví má zásadní vliv na jejich kariéru.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené