Základem úspěchu v léčbě diabetu je její individualizace
Jak již bylo představeno na dvou nejdůležitějších setkáních diabetologů z celého světa v rámci ADA v New Orleans a EASD v Mnichově, klíčem k úspěchu této kombinace ve fixním poměru, jež se zatím označuje zkratkou z obou použitých látek, iGlarLixi, jsou dva důležité parametry: individualizace a intenzifikace.
Na nedávném kongresu Evropské společnosti pro studium diabetu byla prezentována další data ze studie LixiLan‑L, která očekávání spojená s touto léčbou dále podpořila. Tato práce porovnánala přípravek iGlarLixi s inzulinem glargin u nemocných, kde samotný glargin (případně v kombinaci s perorálními antidiabetiky) nestačil ke kontrole onemocnění. Jejím primárním cílovým ukazatelem byla změna glykovaného hemoglobinu. Již v červnu na kongresu Americké diabetologické asociace bylo publikováno, že iGlarLixi vede k vyšší redukci tohoto parametru než samotný glargin.
Na EASD se pak mohla odborná veřejnost seznámit s daty, která porovnávala vliv těchto dvou léčebných režimů na postprandiální glykémii. I zde nemocní z léčby iGlarLixi profitovali. Pod hodnotu ≤ 7,8 mmol/l spadalo v první a druhé hodině po standardizovaném jídle o 22 a 28 procent více pacientů v porovnání s těmi, kteří dostávali samotný glargin.
Z hodnocení nežádoucích účinků vyplývá, že léčba kombinací iGlarLixi byla zatížena vyšším výskytem nauzey a zvracení. Tyto obtíže jsou charakteristické pro celou léčebnou skupinu GLP‑1 RA a v čase se jejich četnost i intenzita snižuje. Vyskytly se u 10,4 procenta nemocných na IGlarLixi a 3,6 procenta pacientů léčených glarginem. Tuto zátěž podle autorů studie mnohonásobně převyšuje prospěch z kontroly postprandiální glykémie a redukce celkového HbA1c.
„Kontrola postprandiální glukózy je důležitým krokem k udržení celkového glykemického profilu v žádaném rozmezí. Tato analýza tedy potvrzuje, že iGlar‑ Lixi napomáhá pacientům s DM 2. typu kontinuálně snižovat koncentraci postprandiální glykémie společně se zajištěním dlouhodobé kontroly HbA1c,“ řekl Josep Vidal, hlavní investigátor studie, působící na Hospital Clinic v Barceloně.
Pacient jako střed zájmu současné zdravotní péče
Přípravek iGlarLixi využívá synergického působení svých dvou komponent: zatímco bazální inzulin glargin je jednou z nejúčinnějších molekul, které snižují koncentraci glykémie nalačno, GLP‑1 RA odpovídá za snižování koncentrace postprandiální glykémie a také kompenzuje tendenci inzulinu způsobovat hypoglykémii a váhový přírůstek. V kombinaci glarginu s lixisenatidem ve fixním poměru (2U: 1 μg v peru A či 3U: 1 μg v peru B) je kontrola glykémie zajištěna v průběhu celého dne, a to pomocí titrovatelného rozmezí od 10 U/5 μg přes 40 U/20 μg (pero A) až po 60 U/20 μg (pero B).
Časnou intenzifikaci léčby diabetu 2. typu často brzdí strach pacienta z bolestivé aplikace léků, někdy zde hrají roli i obavy lékaře z celkové náročnosti dávkovacího režimu. Dnes už ale existují pevné důkazy o tom, že včasné zavedení kombinační léčby je prostředkem, který vede ke kontrole onemocnění. U protrahované sekvenční terapie proměnlivý průběh někdy vysiluje pacienta i lékaře a prodlužuje tak vlastní cestu k cíli, kterého nakonec ani nemusí být dosaženo.
Podle platných guidelines je namístě záměna/přidání antidiabetického léčiva zhruba po půlročním monitoringu hodnoty HbA1c, pokud je jeho hodnota neuspokojivá. Koncentrace glykovaného hemoglobinu je tedy stěžejní pro rozhodnutí lékaře o následném postupu léčby. Cílová hodnota HbA1c je však individuální. Ačkoli se hodnota HbA1c 7 % považuje za hraniční, kdy je diabetes kompenzovaný, stále je potřeba mít na paměti, že kontrola tohoto faktoru není jedinou, která by vedla k úspěšnému zvládnutí nemoci. „Vykazuje‑li diabetes mnohočetnou patofyziologii, pak je logické, že léčba působící jedním mechanismem nemůže být dostatečně efektivní. Simultánní léčba a její intenzifikace se zdá být možným řešením této problematiky,“ řekla A. Chengová, docentka Lékařské fakulty Univerzity v Torontu, v rámci sympozia o nových způsobech kontroly glykémie, které na kongresu EASD podpořila společnost Sanofi.
IGlarLixi představuje novou generaci kombinační terapie ve fixním poměru, která zajišťuje vzájemné působení dvou antihyperglykemizujících terapeutik v jednom aplikačním systému. Fakt, že je dostupná ve dvou perech s různým množstvím účinných látek, usnadňuje individualizaci léčby na základě potřeb konkrétního pacienta. Diabetes mellitus je považován za pandemii moderní společnosti. V současnosti touto chronickou chorobou a jejími komplikacemi trpí zhruba 415 milionů lidí a předpokládá se, že v roce 2040 jich bude 642 milionů. „Evidentně se nám nedaří toto onemocnění kontrolovat tak, jak bychom předpokládali a chtěli,“ podotkl na sympoziu J. Rosenstock, americký endokrinolog a přední zastánce kombinační terapie. „Myslím, že je třeba zrevidovat dosavadní doporučené postupy léčby a přeměnit standardy zdravotní péče. A třeba je to právě iGlarLixi, co způsobí revoluci na neklidném poli diabetu,“ dodal Rosenstock.
Zdroj: MT