WHO u příležitosti Světového dne zdraví 2016 zveřejňuje Světovou zprávu o cukrovce
Nová data Světové zdravotnické organizace ukazují, že v evropském regionu WHO žije 64 milionů lidí s cukrovkou a tato nemoc si ročně vyžádá stovky tisíc životů. Odhady Mezinárodní diabetologické federace ukazují, že cukrovka byla zodpovědná za 9 % celkových zdravotnických výdajů v Evropě v roce 2015, což představuje 156 miliard USD.
Národní profil České republiky uveřejněný v první Světové zprávě o cukrovce ukazuje, že v ČR vzrostl výskyt cukrovky u mužů z 6,5 % v roce 1980 na 8,7 % v roce 2014; cukrovku má skoro 10 % obyvatel a znepokojivá je situace i v oblasti nadváhy a obezity, které se vyskytují u více než 90 % diabetiků. Profil České republiky dále ukazuje, že cukrovka představuje 2 % všech úmrtí v ČR. Nicméně odhady ukazují, že nejméně 80 % případů diabetu 2. typu lze předejít.
Pro Světový den zdraví vybral Regionální úřad WHO pro Evropu téma "Být aktivní - Jíst zdravě – Postupovat podle lékařských rad - Porazit cukrovku (Beat diabetes)". Tento slogan ilustruje klíčové oblasti, na které mohou jednotlivé země soustředit své politické úsilí a které vedou ke snížení rizika cukrovky u obyvatel. Příkladem politického úsilí v České republice je přijetí Akčního plánu k výživě včetně plánu prevence obezity a Akčního plánu k pohybové aktivitě v roce 2015 v rámci Národní strategie Zdraví 2020.
Světová zpráva WHO o cukrovce včetně celého národního profilu České republiky je dostupná na http://www.euro.who.int/diabetes od 7. dubna 2016. Pro více informací navštivte: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2016/en/
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH
Kancelář WHO v ČR
Cíle péče o pacienty s diabetem se zřetelem na pohyb a životní styl
V ČR bohužel stále selhává prevence diabetu. Je obecně malá informovanost o příčinách cukrovky 2. typu. To hodnotí negativně i EU.
Pohyb je zcela jistě nejvýznamnějším opatřením v prevenci diabetu. Kdybychom všichni od svých osmnácti let ušli každý den 10 000 kroků, vyhnuli bychom se všem chronickým onemocněním včetně cukrovky. Riziko těch, kdo se pravidelně pohybují, je jen přibližně 50% v porovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života. Přidá‑li diabetik ke své denní aktivitě jen 1 000 kroků navíc, sníží se zejména glykémie po jídle o 1,2 mmol/l, což představuje dvojnásobek poklesu, kterého lze dosáhnout běžným lékem – metforminem v dávce 1 000 mg. Existuje tedy možnost, jak bychom před diabetem „utekli“? Pohyb je součástí prevence i léčby diabetu.
Stejně důležitá je dieta. Diabetes není nemoc z příjmu cukru. Cukrovka 2. typu je vyvolávána především příjmem živočišných tuků – typicky ve druhotně zpracovaném mase, například v uzeninách. Riziko cukrovky snižuje listová zelenina, káva a rostlinné tuky.
Terapeutický tým (optimálně ve složení lékař, nutriční terapeut a fyzioterapeut) stanoví pro konkrétního pacienta terapeutické cíle a komplexní léčebný plán k jejich dosažení.
Cíle léčby představují trvalé zlepšení glykémií a glykovaného hemoglobinu („dlouhý cukr“) a tyto hodnoty jsou dlouhodobě monitorovány.
Stejně důležité je monitorovat hmotnost a pohyb (v minutách či počtu kroků) a dietu.
Jen tak lze dosáhnout snížení závažných komplikací diabetu, kterých je v ČR pořád mnoho.
Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA.,
předseda ČLS JEP
přednosta 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze
Úloha nefarmakologické léčby pacienta s diabetem
U více než 50 % populace s nově zjištěným diabetem 2. typu (cukrovkou primárně nezávislou na potřebě léčby inzulinem) je přítomna nadváha. U mnoha z nich právě zvýšení hmotnosti odkrylo to té doby skrytou poruchu zpracování glukózy, takže se nezřídka náhodně diagnostikoval diabetes. Čerstvě zjištěný diabetes u obézního pacienta potřebuje intenzivní aktivní zapojení samotného pacienta do léčebného procesu.
Zásadní význam má kombinace pohybové (fyzické) aktivity a vhodného dietního režimu, tedy tzv. režimová opatření. Samotné použití i velmi účinných léků bez aktivní účasti pacienta v těchto případech nestačí. Proto má velký význam správně volená edukace, která vede k motivaci pacienta a tím k posilování jeho úsilí dosáhnout zlepšení.
Aktivní přístup pacienta, který zvýší svoji pohybovou aktivitu (doporučuje se minimálně půl hodiny rychlejší chůze denně) a omezí energetický obsah konzumované stravy, vede nejen k poklesu jeho hmotnosti a zřetelnému zlepšení kompenzace diabetu (poklesu glykémií), ale i ke zlepšení krevního tlaku, vymizení únavy a zlepšení výkonnosti.
Úspěchy, které přináší úprava životního stylu, jsou opakovaně doloženy u všech takto motivovaných diabetiků. Současné poznatky proto jednoznačně vedou k závěru, že intenzivní komplexní využití prostředků nefarmakologické léčby spolu s vhodně volenými léky jsou klíčem k úspěšné terapii diabetu a dalších stavů, které jej provázejí.
Prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA,
místopředseda české diabetologické společnosti ČLS JEP
3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Edukační projekt 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze
Edukace pacientů s diabetem k prevenci akutních i pozdních komplikací diabetu
Pacienti s diabetem profitují z cílené a strukturované edukace, která umožňuje jejich aktivizaci a zapojení do léčebného procesu především díky úpravě životosprávy (diety a pohybového režimu) a správnému zvládání léčby diabetu.
Pacienti s diabetem představují skupinu pacientů s vysokým rizikem cévních komplikací, mikrovaskárních (očních, ledvinných, nerovových) i makrovaskulárních (infarktu, cévní mozkové příhody). Snižování tohoto rizika je účinnou preventivní strategií, která umožňuje zabránit rozvoji komplikací diabetu, nebo alespoň oddálit jejich nástup.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN ve spolupráci s organizací VŠTJ Medicína Praha dlouhodobě rozvíjí Edukační projekt sloužící pro potřeby pacientů z VFN a také z dalších pracovišť. Edukační projekt je zaměřen na pacienty s diabetem 1. a 2. typu, kteří nemají uspokojivou kompenzaci diabetu nebo mají problémy se zvládáním léčby diabetu, případně přidružených onemocnění (arteriální hypertenze, hyperlipidémie). Jde především o nemocné, kteří mají zároveň zájem o zlepšení své prognózy změnou životního stylu. Součástí edukačního projektu je kvalitní selfmonitoring, tedy sledování parametrů kompenzace diabetu (dosažení cílových hodnot glykémie a glykovaného hemoglobinu, krevního tlaku) a tedy i snižování rizika hypoglykémií.
Komplexní edukace je prováděna více formami: používáme skupinovou edukaci, edukační letáky a brožury, skupinové pobyty k nácviku fyzické aktivity a redukčního režimu, práce s glukometrem, krokoměrem, systémem pro kontinuální monitoraci glykémie v běžných životních i rizikových situacích a to i formou individuálních konzultací.
Edukační činnost formou skupinových a individuálních edukací probíhá kontinuálně. Navíc je dvakrát ročně organizován společný čtyřdenní edukační pobyt pro pacienty s diabetem 1. i 2. typu a pro pacienty s obezitou a dvakrát ročně připravujeme čtyřdenní edukační pobyt cíleně pro pacienty s diabetem 1. typu (a v případě zájmu i pro jejich lékaře). Tento edukační pobyt zahrnuje praktický nácvik specifických situací – redukční režim, fyzickou aktivitu, selfmonitoring, kontinuální monitoring glykémie při fyzické aktivitě, monitoraci fyzické aktivity krokoměry a další praktické činnosti.
Garantem edukačního projektu za Diabetologické centrum VFN je doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., za VŠTJ Medicína Praha as. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. Na realizaci projektu se podílí tým lékařů a diabetologických sester Diabetologického centra VFN a nutriční terapeuti a fyzioterapeuti VŠTJ Medicína Praha.
doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Zdroj: www.tribune.cz