Přeskočit na obsah

Významný úspěch české bariatrie v zámoří

OB klinika, největší pracoviště pro chirurgickou léčbu obezity, diabetu 2. typu a dalších metabolických onemocnění v ČR a jedno z největších obezitologicko‑bariatrických pracovišť v Evropě, významně přispěla k dalšímu úspěchu české obezitologie. Počátkem prosince měli účastníci kongresu The International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO) v New Yorku možnost v přímém přenosu v konferenčním sále vidět, jak provádějí jeden z nových typů bariatrických operací, gastrickou plikaci, odborníci v OB klinice v Praze.

Telekonference, při které prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta OB kliniky a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP, komentoval v USA přímo před účastníky kongresu průběh operace, již v Praze prováděla MUDr. Karin Doležalová‑Kormanová, se uskutečnila 6. prosince. Přestože situace, kdy čeští chirurgové formou telekonference učí své americké kolegy nové operační postupy, je výjimečná, mezi bariatrickými chirurgy nikoho nepřekvapí. Tým lékařů OB kliniky totiž patří, spolu se známou Cleveland Clinic v USA, k průkopníkům tohoto operačního postupu. Pražské pracoviště bylo americkými organizátory vybráno pro své dlouhodobé úspěchy léčby a vysoký standard poskytované obezitologicko‑bariatrické péče. „Troufnu si říci, že na naší klinice máme s tímto výkonem jedny z nejrozsáhlejších zkušeností na světě,“ konstatuje prof. M. Fried. Přímý přenos operace sledovalo v New Yorku více než 1 000 odborníků.

Gastrická plikace nabízí řadu výhod

Gastrická plikace, o jejíž provedení byli při příležitosti světového setkání obezitologů v New Yorku lékaři z OB kliniky požádáni, patří k nejšetrnějším a přitom vysoce účinným způsobům chirurgické léčby obezity. Tato operace podle dosavadních zkušeností vede nejen k výrazné redukci hmotnosti, ale i k léčbě různých onemocnění úzce souvisejících s obezitou, jako je například diabetes mellitus 2. typu. Po zákroku dochází k výraznému zlepšení, nebo úplnému vyléčení diabetu u více než 75 % pacientů, a to i těch, kteří jsou léčeni inzulinem. Vedle diabetu může gastrická plikace pozitivně ovlivnit i tíži hypercholesterolémie či syndrom spánkové apnoe. Na rozdíl od některých jiných podobných operací (například sleeve gastrektomie, tedy tubulizace žaludku) není třeba u tohoto výkonu odstraňovat velkou část zcela zdravého žaludku. „Ten ponecháme nemocnému celý, zjednodušeně řečeno jej pouze určitým způsobem, prošitím a staplery, zúžíme. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná,“ vysvětluje prof. M. Fried. Ze všech operačních postupů, které mají dnes bariatričtí chirurgové k dispozici, patří laparoskopická plikace žaludku k těm nejméně invazivním, protože při ní není nutno jakkoli měnit anatomii zažívacího traktu či odstraňovat, resekovat části orgánů.

Předpokládá se, že by se gastrická plikace díky své minimální invazivitě a zároveň vysoké účinnosti mohla rozšířit tak, aby bylo možné poskytnout péči většímu počtu obézních než dosud. „Jak v ČR, tak v Evropě je totiž v současnosti k chirurgické léčbě obezity indikováno jen malé procento z těch, kdo by z ní mohli profitovat,“ říká prof. Fried. V České republice se ročně provede přibližně 1 600 bariatrických operací, přitom podle odhadů odborníků by z nich mělo užitek asi 30 000 nemocných a jedná se o velmi bezpečný postup. Riziko bariatrické operace u obézních polymorbidních pacientů je srovnatelné jako u neobézní populace. Navíc existují statistiky, které říkají, že obézní pacienti umírají o 10 a více let dříve než neobézní osoby.

Koncept XXL center zlepší péči o obézní pacienty

OB klinika patří nejen k největším bariatrickým pracovištím v Evropě, ale je i vzorovým pracovištěm pro koncept XXL center, který byl v nedávné době představen poslancům zdravotního výboru Parlamentu ČR, představitelům zdravotních pojišťoven i ministerstva zdravotnictví.

Právě z požadavků na adekvátní péči o obézní a morbidně obézní pacienty vychází myšlenka XXL centra, tedy místa disponujícího potřebným vybavením, přístroji a zkušenými odborníky. „Na prvním místě by pro nás mělo být vždy bezpečí pacienta. Musíme přistupovat ke každému s respektem a důstojně. Mnozí obézní pacienti se mohou občas cítit v klasickém zdravotnickém zařízení jako ‚exotičtí‘, na něž se ostatní pacienti, nebo někdy i personál dívá jako na ,pozoruhodnou raritu‘. Nemocní se pak cítí méněcenní a svým způsobem obezitou diskriminovaní. Obézního pacienta nemůžete například operovat na standardním operačním stole o maximální nosnosti kolem 150 kg ani ho nemůžete posadit na klasickou židli v ambulanci,“ říká profesor Fried, který je přesvědčen, že koncepce XXL center je řešením, jež odlehčí a pomůže celému zdravotnickému systému. Centra by totiž mohla převzít část neakutní péče o obézní pacienty, a to v širším kontextu, než jen léčby obezity a s ní souvisejících metabolických onemocnění. Bylo by neúčelné a nehospodárné, aby si každá nemocnice pořizovala drahé technické vybavení na to, aby mohla uložit a ošetřovat pacienta s vysokým stupněm obezity, se kterým se setká třeba jen několikrát do roka. Pro zdravotní systém by speciální XXL centra nepředstavovala žádné další náklady a investice, pokud by se využila stávající zařízení, která mají o problematiku zájem a zčásti již disponují potřebným vybavením. Pro pokrytí potřeb extrémně obézních osob v České republice by postačovalo pět až osm XXL center,“ uzavírá prof. Fried.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené