Vyšší zeměpisná šířka je spojena se dřívějším nástupem RS
Studovaná kohorta 22 162 vhodných pacientů ze 21 zemí byla extrahována z RS registru (MSBase). Věk nástupu onemocnění byl definován jako rok, kdy se u pacienta objevily první symptomy svědčící pro zánětlivou demyelinizaci centrální nervové soustavy.
Výsledky
Ve srovnání s osobami žijícími v nižších zeměpisných šířkách mezi 19,0–39,9 stupni severní šířky, tedy v pásu zemí od Egypta a Izraele až po Turecko a Řecko, se první symptomy objevily o 1,9 let dříve u pacientů žijících ve vyšších zeměpisných šířkách mezi 50,0–56,0 stupni severní šířky, v zeměpisném pásu vymezeným zhruba Prahou a dánskou Kodaní (p=3,83×10-23).
Reciproční vztah byl pozorován u ultrafialového záření okolního prostředí (UVR), kdy se signifikantně zvyšoval věk nástupu onemocnění na každý kvartil přírůstku UVR (p = 1,56x10-17). Zjistilo se také, že věk nástupu onemocnění byl u žen o zhruba pět měsíců dříve než u mužů (p = 0,002). Věk nástupu progresivní formy u pacientů s RS byl o zhruba devět let později než u relabující formy (p = 1,40×10- 265).
Závěr
Časnější nástup RS u pacientů žijících v regionech vyšší zeměpisné šířky inverzně koreloval s variacemi hodnot UVR v daných zeměpisných šířkách. Tyto výsledky ukazují, že environmentální faktory, které působí na úrovni populace, mohou signifikantně ovlivnit závažnost onemocnění u geneticky vnímavých populací.
Zdroj: NEJM Watch Journal