Přeskočit na obsah

Výpadky léčiv: SÚKL neinformuje srozumitelně a včas

Podle informací lékařů přibývá léků, které nejsou dostupné. Mezi léčiva patří penicilin, nitrofurantoin, Torecan –čípky, Oftalmo-Framykoin, Maxitrol nebo Tobradex. Je to tak?

Ano, potvrzuji, že se stále setkáváme s výpadky základních léků. Penicilin (Penbene) chyběl před vánocemi, k dispozici ale většinou byl lék zaměnitelný. Nitrofurantoin chyběl, náhradu nemá, po vánocích se krátce v distribuci objevil, teď zase není. Náhradou může být magistraliter příprava IPL (nejde ale o retardovaného formu, lze proto zaměnit až po konzultaci s lékařem). Torecan supp a tbl také nebyly, zrovna nyní dostupné jsou, chybí ale injekce. Framykoin mast není, je zásyp. U antibiotických očních preparátů pozorujeme výpadky pravidelné a dlouhodobé. V posledních týdnech chyběl Tobrex ung, Kanamycin ung, Fucithalmic gtt....  

Proč podle vašich informací tato léčiva v lékárnách chybějí?

Co je nejčastější příčinou se většinou můžeme jen dohadovat - výpadek ve výrobě, upřednostnění prodeje léku výrobcem do země s vyšší cenou, reexporty apod.

Víte o nějakých dalších léčivech, které mají v tuto chvíli výpadky?

Průběžně jsme svědky např. nedostatku Bactroban ung, Isoptinu SR 240, ale také obou jeho ekvivalentů (Verogalid a Lekoptin). Ohromným problémem je výpadek léků akutně nutných a téměř nehraditelných (např. Rectodelt). Mohl bych pokračovat, ale za pár dní může být situace zcela jiná. Ve většině případů není důvodem reexport léků z České republiky. Zajímalo by mě proto, zda a s jakým výstupem se tímto tématem zabývají naše státní instituce.

Pokud není podle vás hlavní příčinou výpadku dodávek léčiv reexport, jaké to jsou tedy důvody?

Z uvedených léčiv se domnívám, že by reexport mohl být významnější např. u Maxitrolu, ostatní jsou pravděpodobně spíše výpadky ve výrobě (nedostatek surovin, vadně vyrobené šarže,...), průtahy při přeregistracích, nebo rozhodnutí výrobce dodat primárně do jiné země. Nemám ale bohužel k dispozici souhrnné údaje. Pro výrobce je samozřejmě nejjednodušší jakýkoli nedostatek léků svést paušálně na reexporty. Trestuhodně a dlouhodobě tady podle mého názoru selhává SÚKL, který disponuje hlášeními od výrobců z distribuce a lékáren. Přesto není schopen nás a lékaře srozumitelně a včas o výpadcích důležitých léků informovat. A nevím vůbec, zda-li a s jakým výsledkem vůbec potírá nelegální a nenahlášené vývozy.

Do jaké míry je výpadek těchto léčiv pro lékaře a především pro pacienty  problematický? Myslím tím, zda léčiva, která mají nahradit nedostatkový lék, jsou skutečně ekvivalentní?  

Výpadky v dodávkách léků, případně stahování vadných šarží léků, jsou časté a nepředvídatelné. Spádové lékaře a své pacienty se snažíme průběžně informovat. Chybí nám ale systém, který by nás i lékaře včas informoval nejen o nedostatku léků, ale i o tom, kdy opět bude lék k dispozici. Současný způsob podávání informací na webových stránkách SÚKL je prakticky nepoužitelný. Naštěstí jsme jako lékárníci schopni většinu léků nahradit ekvivalentním léčivým přípravkem. Řadě pacientů ale tuto náhradu těžce vysvětlujete. Správnému přístupu ke generické substituci se snaží napomoci i Česká lékárnická komora vydáním svého Stanoviska. Případně po dohodě s lékařem navrhujeme předepsání léku s jinou účinnou látkou, ale obdobným účinkem. Stojí nás to vše ale nesmírně mnoho času a zbytečných administrativních úkonů. Svou energii bychom raději věnovali pacientům v rámci odborného poradenství.

PharmDr. Lubomír Chudoba, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené