Přeskočit na obsah

Vrozených srdečních vad raketově přibývá. Pacienti i lékaři potřebují specializovaná centra

Na rozdíl od dosavadní kardiologické péče, kde se u dospělých obvykle léčí získané problémy jako vysoký tlak, angina pectoris, infarkty a srdeční selhání, jde o zcela novou komplexní problematiku, která je extrémně náročná. Složitost a různorodost vrozených srdečních vad, vyskytujících se v širokém spektru kombinací, přidružených onemocnění, způsobuje, že získání kompletní erudice v tomto oboru u již vzdělaného kardiologa trvá při intenzivní multioborové spolupráci mnoho let.

I když výskyt vrozených srdečních vad se nemění, počet takto nemocných roste o pět procent ročně s tím, jak dorůstají a dospívají pacienti, kteří by se dřív dospělosti vůbec nedožili. Bez léčby by byla úmrtnost dětí s vrozenou srdeční vadou do šesti let 50 procent, do dvaceti let už celých 90 procent. Šanci na život jim přinesl rozvoj kardiologie a kardiochirurgie, přičemž první taková operace proběhla v USA až v roce 1954.

Další pokrok v těchto oborech přišel i v tehdejším Československu v 70. a 80. letech minulého století především díky profesoru Milanu Šamánkovi, který vybudoval dětské kardiocentrum v pražském Motole. Tehdy šlo o jediné zařízení tohoto typu na světě. Díky soustředěné specializované dětské kardiologické péči se nyní dospělosti dožívá až 90 procent všech nemocných s vrozenou srdeční vadou. V ČR je evidováno zhruba padesát tisíc dospělých s vrozenou srdeční vadou, z toho závažnou vadou trpí asi osm tisíc lidí. Vzniká tak velká skupina pacientů, kteří vyžadují speciální péči, bez níž by nepřežili.

Onemocnění těchto pacientů je závažné, velmi složité a vyžaduje celoživotní sledování. V dětském věku spadají pod hustou síť dětských kardiocenter, která ovšem o ně po dovršení osmnácti let věku dál pečovat nemohou. Potřeba odlišné péče vyžaduje speciální odbornost. Téměř žádný člověk s vrozenou srdeční vadou totiž nemůže být vyléčen úplně. Po operacích či katetrizačních zákrocích stále zůstávají zbytkové nálezy, přídatné vady a další důsledky jako arytmie nebo srdeční selhání.

Další péče v dospělosti pak vyžaduje sledování v superspecializovaném centru. Jeho hlavní devízou jsou nejenom bohaté zkušenosti s takovými pacienty a schopnost poskytnout komplexní kardiochirurgickou, katetrizační a arytmologickou péči, ale také úzká kooperace odborníků v dětské a dospělé kardiochirurgii. Jen tak je možné řešit i zdánlivě neřešitelné případy, tak jako v Centru pro dospělé s vrozenou srdeční vadou ve Fakultní nemocnici v Motole. Je třeba, aby taková centra byla v nemocnicích, které mají dětská kardiocentra. „Propojení s dětskými kardiocentry umožňuje unikátní program celoživotního sledování,“ uvedla MUDr. Petra Antonová, MBA, vedoucí Centra pro dospělé s vrozenou srdeční vadou Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.

Tak je například možné odhadnout hrozící zhoršení stavu například při zdegenerování materiálu (spojek) použitého při předchozích zákrocích.

Z dalších výhod těchto superspecializovaných center připomněla doktorka Antonová komplexnost péče, která přináší výhody jak pacientům, tak lékařům. S pacienty řeší prakticky veškeré jejich zdravotní potíže a lékařům jiných specializací poskytují jako nový „obor budoucnosti“ konzultační odbornou spolupráci. Mohou se na ně obracet například i praktičtí lékaři, stomatologové, gynekologové i zástupci dalších oborů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené