V USA zesílili varování před nežádoucími účinky opioidů
Příbalové letáky opioidů s okamžitým uvolňováním musí nyní podle nařízení FDA nést výrazná varování před zneužíváním, nadužíváním, předávkováním, vznikem závislosti a před smrtí spojenou s těmito léky včetně upozornění na riziko vzniku novorozeneckého opioidního abstinenčního syndromu (NOWS) v případě užívání během gravidity.
Nová indikace rovněž rezervuje tyto léky pouze pro "dostatečně silnou bolest vyžadující terapii opioidy", jež neodpovídá na jinou léčbu.
FDA také aktualizoval příbalové informace o lékových interakcích, jež mohou vést k serotoninovému syndromu i k jiným vlivům na endokrinní systém, včetně adrenální insuficience a klesající koncentrace pohlavních hormonů, a to jak u opioidů s okamžitým uvolňováním, tak i u opioidů s dlouhým účinkem.
Nová doporučení týkající se opioidů vydal také americký CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Podle něj by lékaři měli pečlivě zvažovat rizika a benefity kontinuální terapie těmito přípravky, dosahují-li denní ekvianalgetické dávky morfinu (MME) 50 miligramů a více, a neměli by zvyšovat tyto dávky na 90 MME denně a více.
Nová bezpečnostní opatření souvisí s tzv. opioidní krizí v USA, kde byl zaznamenán bezprecedentní nárůst morbidity a mortality spojené s užíváním opioidů, k čemuž vedla mimo jiné nadměrná preskripce.
Změny se týkají celkem 87 značkových a 141 generických léků; v čemž je zahrnuto 175 přípravků s okamžitým uvolňováním a 34 s dlouhým účinkem.
Převzato a zkráceno z MedPage Today
Zdroj: MT