V USA provedli unikátní transplantaci penisu
"Jsem opatrně optimistický," řekl plastický a rekonstrukční chirurg a vedoucí chirurgického týmu Curtis L. Cetrulo.
Experimentální operace byla součástí výzkumného programu s cílem pomoci válečným veteránům s těžkým poraněním pánve, onkologickým pacientům a obětem nehod. „Pokud vše půjde podle plánu, měla by normální mikce nastat během několika týdnů a sexuální funkce v řádu týdnů až měsíců,“ řekl Cetrulo.
Pacient bude muset užívat několik antirejekčních léků po zbytek svého života. „Jeden z nich, tacrolimus, zřejmě urychluje regeneraci nervů a může pomoci obnovit funkci transplantátu,“ řekl Cetrulo.
Na obdobnou operaci čeká další pacient, jeho penis byl spálen při autonehodě. „Čekáme až bude k dispozici odpovídající dárce,“ poznamenal Cetrulo.
Rovněž chirurgové z Johns Hopkins University plánují transplantace penisu a na čekací listině mají již několik měsíců veterána z Afghánistánu.
Cetrulo odhaduje náklady operace na 50 000 až 75 000 dolarů. Platí je obě nemocnice, přičemž lékaři pracují bez nároku na odměnu.
Celosvětově byly dosud provedeny pouze dvě transplantace penisu: neúspěšný pokus v Číně v roce 2006 a úspěšný v Jižní Africe v roce 2014, kdy příjemce, kterému byl penis amputován kvůli komplikacím po obřízce, dokonce později zplodil dítě.
„Tyto operace jsou pro veterány v podstatě život zachraňujícím zákrokem, protože výskyt sebevražd je u vojáků s těžkým poraněním pohlavních orgánů a močových cest mimořádně vysoký,“ vysvětlil Cetrulo. "Jsou to muži ve věku 18 až 20 let a cítí, že nemají žádnou naději na intimní či sexuální život," řekl. "Nemohou dokonce jít ani na záchod ve stoje."
Tým bude zdokonalovat svou techniku na civilních pacientech a pak přejde na veterány. Americké ministerstvo obrany podle Cetrula nechce, aby jeho vojáci podstupovali nevyzkoušené postupy, neboť se již tolik obětovali.
Lékaři pracují na postupu, jak minimalizovat nebo dokonce eliminovat potřebu imunosupresiv. Mnozí pacienti jsou mladí a pokud budou brát tyto léky po celá desetiletí, hrozí jim závažné nežádoucí účinky jako jsou onkologická a renální onemocnění,vysvětlil Cetrulo.
Od roku 2001 do roku 2013 utrpělo urogenitální zranění 1 367 amerických vojáků v Iráku nebo Afghánistánu.
Převzato a zkráceno z New York Times, Forbes, CNN
cin
Zdroj: New York Times/Forbes/CNN