Přeskočit na obsah

V USA mají nová guidelines pro cerumen obturans

 

Cerumen se fyziologicky posouvá směrem ven ze zvukovodu za podpory pohybujících se čelistí. Nahromadění ztuhlého ušního mazu ve zvukovodu se označuje jako cerumen obturans (mazová zátka) a může vést k částečné nebo kompletní okluzi zvukovodu. To může být příčinou zhoršení sluchu, někdy tinnitu, vlivem lokální iritace ceruminem může dojít i k rozvoji zánětu zvukovodu provázeného bolesti ucha a hrozí i postižení tympanické membrány a struktur středního ucha.

Cerumen obturans je diagnostikován u zhruba 10 % dětí a 5 % dospělých. Nové pokyny obsahují nově publikované důkazy i nový algoritmus léčby.

Diagnóza by měla být provedena při otoskopii během rutinního vyšetření. Je-li zjištěn obturující cerumen a nejsou žádné kontraindikace, přistoupíme k odstranění mazové zátky.

Kontraindikace pro odstranění cerumenové okluze jsou antikoagulační terapie, oslabení imunity, diabetes mellitus, předchozí radiační terapie v oblasti hlavy a krku, stenóza zvukovodu, narušený bubínek.

Postupy

Cerumenolytikum: vodný roztok s cerumenolytickými účinky (např. v zahraničí Cerumenex, peroxid vodíku), olejnatý přípravek (například mandlový olej, minerální olej). Dosud nebylo prokázáno, že by některý z těchto přípravků byl efektivnější než ostatní. Manuální vybavení (například s plastovou kruhovou kyretou nebo lžící). Důkazy ukazují, že nejúčinnější je zhruba týdenní aplikace cerumenolytického přípravku a následovně provedení výplachu.

U pacientů, u nichž již došlo k obturaci zvukovodu cerumenem, je indikováno poradenství o sekundární prevenci. Několik studií již určilo nejlepší preventivní opatření. Ta zahrnují profylaktické kapky, pravidelné výplachy zvukovodu nebo rutinní čištění u pacientů používajících naslouchadla. Olivový olej a ušní svíce nebo tepelná ušní terapie mohou spíše uškodit a neměly by být používány.

Komentář

„Během mnoha let praxe jsem vždy měl velký úspěch s výplachem roztokem složeného stejným dílem z fyziologického roztoku a peroxidu vodíku. U obzvláště obtížných obturací byly téměř vždy účinné cerumenolytické kapky, po jejichž aplikaci následoval výplach. Tyto pokyny jsou velmi detailně popsány a poskytují dobré ilustrace anatomie ucha a cerumenové obturace stejně tak jako algoritmy a různé tabulky,“ uvedl v NEJM Watch Journal Louis M. Bell, pediatr z Perelman School of Medicine při University of Pennsylvania.

Zdroj: NEJM Watch Journal

Sdílejte článek

Doporučené