V USA aktualizovali guidelines pro hmyzí bodnutí
American Academy of Allergy, Asthma & Immunology aktualizovali doporučené postupy pro vbodnutí hmyzího jedu.
Bodnutí hmyzem řádu blanokřídlých (Hymenoptera - sršni, vosy, včely) způsobí systémové reakce u asi 3 % Američanů. U 50 % pacientů se závažnými systémovými reakcemi dochází po pozdějším bodnutí tímto hmyzem k anafylaktické reakci.
Více než 20 % dospělé populace je senzitivních na hmyzí jed, ale nenachází se ve významně zvýšeném riziku anafylaxe. U asi 10 % běžné populace dochází k velkým lokálním reakcím, které jsou však zvládnutelné symptomatickou léčbou, ev. krátkodobě působícími perorálními kortikosteroidy v případě těžkých otoků. Riziko anafylaxe je u těchto pacientů < 5 %, takže alergenová imunoterapie jedem hmyzu (VIT) není obvykle indikována.
Děti a dospělí s výskytem pouze kožní systémové reakce (např. urtikarie, periferní angioedém) mají jen nízké riziko anafylaxe a obvykle u nich není třeba aplikovat VIT.
Měřením výchozí koncentrace tryptázy lze identifikovat pacienty s vysokým rizikem anafylaktické reakce a pacienty s mastocytózou.
Všichni pacienti se závažnými systémovými reakcemi by měli být odeslání na vyšetření koncentrace tryptázy a v případě pozitivity by jim měla být aplikována alergenová imunoterapie po dobu pěti let. Pacienti by také měli být vybaveni autoinjekčním perem s adrenalinem a identifikační kartou a poučeni o nutnosti vyhýbat se kontaktu s hmyzem.
Konsensus dosud chyběl v tom, zda u pacientů s nízkým rizikem (tj. u těch, kteří vykazují velké lokální nebo kožní reakce, kteří dostávají VIT a ti, kteří absolvovali 5 let VIT) by měli být vybaveni autoinjektorem adrenalinu a rozhodnutí bylo ponecháno na lékaři a pacientovi.
Vzhledem k tomu, že beta-blokátory a inhibitory angiotensin-konvertujícího enzymu mohou zvyšovat riziko závažných nežádoucích reakcí na bodnutí či VIT, měly by být užívány současně s VIT pouze v naprosto nezbytných případech.
Co se změnilo?
Hlavní změny oproti předchozí verzi guidelines (J Allergy Clin Immunol 2011; 127: 852) zahrnují doporučení nenabízet alergenovou imunoterapii pacientům s kožními systémovými reakcemi a doporučení provádět testy ke kontrole koncentrace tryptázy.
Komentář
„Tato aktualizace potvrzuje, že všichni pacienti s těžkými systémovými reakcemi na hmyzí bodnutí by měli být podrobeni diagnostickým testům a v případě pozitivity by měli absolvovat pět let VIT,“ komentoval David J. Amrol z University of South Carolina v NEJM Journal Watch.
Zdroj: MT