Už jeden drink ovlivňuje mozek
Měřili jejich reakční dobu a přesnost při mačkání tlačítka téže barvy, jaký čtvereček se ukázal na monitoru, přičemž byli rozptylování občasným objevením nesprávných čtverečků. Úkol účastníci plnili po vypití jednoho alkoholického koktejlu a po jednom pomerančovém džusu, který sloužil jako placebo. Vědci pak pomocí magnetoencefalografie zkoumali mozkové vlny beta (hrají roli v kontrole pohybu) a theta (ovlivňují rozhodování).
Ukázalo se, že alkohol neovlivnil beta vlny, zatímco u theta vln se už po jediném koktejlu snížila jejich frekvence: spadly téměř na poloviční hodnotu frekvence těch, kdo vypili pouze džus. Alkohol rovněž při plnění uvedeného úkolu o 5 % snížil přesnost výběru barev. Reakční doba však zůstala nezměněna.
Vědci jsou přesvědčeni, že už tak malé množství alkoholu tedy ovlivňuje úsudek a rozhodování, i když si toho daný jedinec není vědom. A protože motorické schopnosti zůstávají nezasaženy, člověk pak pokračuje ve fyzické činnosti v iluzi, že se při ní rozhoduje správně.
To může být nebezpečné zejména za volantem. Spoluautorka studie Lauren Beaton proto připomíná: “Při řízení auta obvykle fungujeme na ´autopilota´, vykonáváme pohyby automaticky bez většího vědomého přemýšlení. Občas však dojde k situaci, kdy je nutné rychle zareagovat. Pak musíte být schopní překonat automatičnost a pro bezpečné zvládnutí situace zapojit kognitivní kontrolu. Pokud je však řidič intoxikovaný, je tato rychlá změna v mozku méně úspěšná.“
Zdroj: Beaton LE et al. When the brain changes its mind: Oscillatory dynamics of conflict processing and response switching in a flanker task during alcohol challenge. PLOS One. Published January 12, 2018. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0191200
Zdroj: MT