Usnesení sjezdu ČLK ve znamení kritiky
Sjezd v ustanovení pojmenoval řadu problémů a v některých případech nabídl i vlastní řešení.
Zdravotníkům se nelíbí současná podoba vyhlášky o úhradách a regulacích spotřeby zdravotních služeb pro rok 2013. Sjezd ČLK vyzval ministra zdravotnictví Hegera, aby sestavil novou verzi s řadou změn. Upravená vyhláška by například měla zohlednit růst režijních nákladů a změny DPH pro zdravotnická zařízení. Dále by měla zavést jednotné úhrady zdravotních pojišťoven za stejné výkony ve všech nemocnicích.
Připravovaný seznam zdravotních výkonů bude mít podporu ČLK pouze v případě, že bude závazný pro všechny zdravotní pojišťovny a poskytovatele zdravotních služeb. Sjezd dále vyslovil podporu vládou odmítanému zvýšení plateb za státního pojištěnce, odstranění platebních stropů a vyššímu pojistnému pro podnikatele a živnostníky.
Komora v závěrečném ustanovení tvrdě kritizuje ministra Hegera a jeho dosavadní kroky označované jako reforma zdravotnictví. Podle ČLK nezajišťují finanční stabilitu zdravotnických zařízení ani dlouhodobou udržitelnost systému veřejného zdravotního pojištění. Hegerovy reformy povedou podle lékařů k poklesu kvality péče a zhoršování dostupnosti a bezpečnosti zdravotní péče. Situace je podle komory neudržitelná a Leoš Heger by měl podle ní zvážit svou rezignaci.
Kritiku sklidil i návrh zákona o univerzitních nemocnicích, jejž ČLK odmítá, pokud dojde v těchto zařízeních k rušení tzv. státních platových tabulek pro zaměstnance nemocnic. Komora místo toho navrhuje kombinaci tarifních tabulkových platů s možností využití motivačních složek mzdy.
Proti poskytování lékařské péče způsobem lege artis má podle lékařů jít nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o minimální dostupnosti zdravotních služeb. Komora označila toto nařízení prosazené ministrem Hegerem za „přípravu pro drastickou redukci sítě smluvních partnerů zdravotních pojišťoven a pro snížení dostupnosti zdravotní péče hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění“.
Jako „zcela nepřijatelný“ byl označen způsob redukce sítě lůžkových zdravotnických zařízení, na němž se v minulých dnech dohodli ministerstvo zdravotnictví a zástupci zdravotních pojišťoven.
ČLK vyjádřila zásadní nesouhlas nejen s výsledky jednání zástupců pojišťoven, ale zároveň zpochybnila jednání samotné – komora ho v usnesení označila za „nekalé praktiky“ a je připravena informovat o celé záležitosti Evropskou unii.
Zdravotní pojišťovny se vůbec staly terčem kritiky, neboť ČLK v usnesení konstatuje, že „smluvní vztahy mezi zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami se za 20 let své existence ukázaly pro lékaře a ostatní zdravotnická zařízení diskriminující“. Sjezd proto pověřil prezidenta ČLK Milana Kubka, aby veřejně propagoval a prosazoval rovnoprávnost pacientů v nároku na úhradu zdravotní péče bez ohledu na to, zda byla poskytnuta smluvním či nesmluvním lékařem, popřípadě zařízením.
Zdroj: Medical Tribune