Přeskočit na obsah

Tři sta je víc než sto – Toujeo vede k vyšší adherenci než Lantus


 

Cílem vývoje nových, dlouhodobě působících inzulinových analog je získat přípravek, který by svým účinkem co nejpřesněji napodobil endogenní sekreci inzulinu u zdravých jedinců. Z hlediska technologie výroby se takový požadavek zdá jako nelehký úkol. Jeden z posledních posunů na tomto poli se týká inzulinu glargin. Ten se stal standardem léčby diabetu 1. i 2. typu. Pod názvem Lantus je nejpředepisovanějším inzulinem vůbec. Dříve byli klinici i pacienti zvyklí na to, že se dodával jen v koncentraci 100 jednotek na 1 ml. To už nyní neplatí. I v České republice je nyní dostupná nová formulace inzulinu glargin 300 U/ml, která obsahuje stejné množství inzulinu v třetinovém objemu. Tento přípravek prošel programem klinického hodnocení EDITION a publikované studie dokládají‚ že vykazuje některé vlastnosti, které jej favorizují oproti dosud dostupným inzulinovým analogům. Glargin 300 U/ml se uvolňuje z kožního depa pomaleji, jeho farmakologický profil je proto stabilnější a dlouhodobější: glargin 300 U/ml zajišťuje kontrolu glykémie přesahující 24 hodin a konkrétní denní doba aplikace (ráno či večer) nemá vliv na profil jeho koncentrace v plazmě či frekvenci možného výskytu hypoglykémie.

Přípravek Toujeo (inzulin glargin 300 IU/ml) je již uveden na trh v Evropě, USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku a v mnoha dalších zemích světa. Tímto lékem již bylo léčeno na půl milionu pacientů.

 

Glargin 300 v podmínkách běžné klinické praxe

Inzulin glargin 100 IU/ml (GLa‑100) i inzulin glargin 300 IU/ml (Gla‑300) vykazují obdobnou účinnost a bezpečnostní profil, avšak léčba glarginem 300 U/ml přináší jisté výhody, pro které se tento přípravek přibližuje vlastnostem ideálního inzulinu. Podle výsledků metaanalýzy klinických zkoušek EDITION 1, 2 a 3 Gla‑300 vykazuje prokazatelně nižší frekvenci hypoglykemických příhod ve srovnání s Gla‑100, ať už ve dne, či v noci, bez ohledu na dosaženou hodnotu HbA1c v šestém měsíci léčby. Ve skupině pacientů, kteří byli převedeni z Gla‑100 na Gla‑300, bylo dosaženo snížení hodnoty HbA1c o 0,64 % (z 8,97 na 8,33 %). Hlášená hypoglykémie byla zaznamenána v pouhých šesti procentech případů; tato hodnota se v průběhu léčby snížila – po šesti měsících bylo hlášeno pouze 5,1 procenta případů. Zároveň je vyšší koncentrace inzulinu spojována s menším přírůstkem tělesné hmotnosti a vysokou reprodukovatelností mezi jednotlivými dny.

„Pro pacienty s diabetem je kontrola glykémie životně důležitým aspektem. Pokud je úspěšná – minimalizuje riziko všech komplikací diabetu. Gla‑300 umožňuje pacientům s diabetem 2. typu dosáhnout stejné glykemické kontroly jako Gla‑100, avšak s nižší frekvencí projevů hypoglykémie.

Společnost Sanofi v současnosti provádí tři randomizované klinické studie v podmínkách reálné klinické praxe, které zatím prokazují, že inzulin glargin 300 U/ml efektivně snižuje koncentraci glykovaného hemoglobinu a udržuje ji v žádaném rozmezí po celou dobu léčby: studie s příznačnými názvy ACHIEVE, REACH a REGAIN zhodnocují účinky Gla‑300 v podmínkách běžného života pacientů, a tudíž poskytují zhodnocení jeho efektivity v otázce dlouhodobé strategie řízení léčby diabetu 2. typu. „Tyto studie nám přinášejí praktické informace o tom, jak funguje inzulin glargin 300 U/ml u pacientů v podmínkách běžného života, o kontrole glykémie a riziku hypoglykemických stavů v praxi,“ řekl Riccardo Perfetti, ředitel Světového lékařského týmu pro diabetes společnosti Sanofi.

 

Inzulin glargin 300 U/ml pomáhá zlepšit adherenci k léčbě

I přes velké pokroky v léčbě pacientů s diabetem mellitem se u poloviny diabetiků 2. typu nedaří dosáhnout žádoucí kompenzace glykémie. Příčiny jsou různé – většinou se jedná o nevhodný výběr antidiabetika pro konkrétního pacienta, špatné dávkování či bariéry na straně pacienta, které snižují jeho adherenci k léčbě. „Nedostatečná participace v nastaveném léčebném režimu je spojována s nižší pravděpodobností dosažení jeho cíle, s rizikem projevu komplikací, vyšší frekvencí hospitalizace až úmrtím pacienta,“ uvedla na sympoziu, které během kongresu EASD pořádala společnost SANOFI, Carol Wyshamová z univerzity v americkém Washingtonu. Dle studií porovnávajících účinek Gla‑300 oproti Gla‑100, popř. jinému bazálnímu inzulinu, lze adherenci efektivně zvýšit. „Prostá edukace pacienta společně s prolongovaným profilem inzulinu glargin 300 U/ml souvisí nejen se zvýšenou kvalitou života léčených, ale i úsporou ve zdravotnictví (o 37 procent) a sníženými výdaji pro samotné pacienty (o sedm procent),“ dodává Wyshamová. Pro pacienty je podstatné, že inzulin glargin 300 U/ml umožňuje vyšší flexibilitu dávkování. I to napomáhá zlepšit adherenci.

Na letošním kongresu EASD byly též publikovány výsledky studie zaměřené na farmakokinetiku a farmakodynamiku, která porovnávala některé vlastnosti inzulinu glarginu 300 U/ml s dlouhodobě působícím inzulinovým analogem inzulinem degludek. Inzulin glargin 300 U/ml vykazoval stabilnější farmakokinetický/ farmakodynamický profil a takto léčení nemocní měli nižší metabolickou variabilitu během dne.

Zdroj: MT

Doporučené