Přeskočit na obsah

Světová zdravotnická organizace proti tuberkulóze

Tuberkulóza (tbc) není vůbec onemocněním, které patří už jen do historie lidstva, ač bychom si to upřímně přáli. Naopak, zdá se, že po zrušení celoplošného očkování jeho výskyt stoupá, ale autority, které o ukončení očkování rozhodly, se brání tento omyl přiznat. Obecná obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu bcg vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem tbc. Na dotaz MT o významu zrušení vakcinace profesor Giovanni Battista Migliori (Itálie) odpověděl, že očkování proti tbc je zapotřebí, ale důvodem zrušení celoplošného očkování byl nepříznivý poměr rizika a benefitů používané bcg vakcíny. Nicméně nová, bezpečná očkovací látka není ani na obzoru a dříve než za 10 až 15 let se jí nedočkáme. Počkají zatím farmakorezistentní mykobakteria? Těžko.

Jak zatočit s tuberkulózou

S tím přišla WHO ve svém novém akčním plánu. Ve spolupráci s Evropskou respirační společností vypracovala manuál, jak zabránit šíření tbc, která ohrožuje populaci více než 30 zemí s výskytem tbc vyšším než 100 případů na milion obyvatel. Přestože je tbc preventabilní (jak, když se zrušilo očkování?) a kurabilní (podle WHO, ve skutečnosti přibývá multirezistentních kmenů), stále jsou na světě miliony obyvatel, pro něž riziko infekce stále představuje zvýšené riziko úmrtí.

Cílem je snížit do roku 2035 výskyt tuberkulózy na 10 případů na milion obyvatel a do roku 2050 dokonce na 1 případ na milion obyvatel celé Země.

Akční plán WHO má celkem osm bodů:

\\ Přesvědčit politické představitele, že je nutné vybudovat síť zdravotních služeb vysoké kvality.

\\ Identifikovat rizikové skupiny obyvatel.

\\ Určit specifické podmínky migrantů.

\\ Vybudovat systém screeningu tbc, včas diagnostikovat latentní tbc, identifikovat kontakty nemocných tbc a poskytnout jim adekvátní léčbu.

\\ Optimalizovat prevenci a léčbu pacientů s farmakorezistentní tbc.

\\ Zajistit trvalý dohled, monitoraci a doložení managementu všech případů infekce tbc.

\\ Investovat do výzkumu nových technologií a přípravků.

\\ Podporovat globální prevenci tuberkulózy, její prevenci a léčbu.

Rizikové skupiny

K nejvnímavějším skupinám k tbc patří bezdomovci, migranti a příslušníci etnických minorit. Další rizikovou skupinou jsou uživatelé injekčních drog, imunokompromitovaní lidé, mezi něž patří nejen HIV pozitivní, ale lidé s malnutricí (značná část chronicky nemocných lidí a seniorů), kuřáci a lidé s výrazným abúzem alkoholu. Mnoho z nich nemá (v globálním měřítku) přístup k adekvátní zdravotní péči, a tak představují rezervoár tbc infekce i pro celou populaci.

Globalizace a zvyšující se migrace v důsledku současných válečných konfliktů představuje riziko rozšíření tbc i v zemích s vysokým socioekonomickým standardem a dobrou zdravotní péčí, tedy i nízkým výskytem tbc. Tento problém vyžaduje komplexní přístup, alokaci zdrojů a cílenou intervenci v zemích s vyšším výskytem tbc a nepodceňování rizika infekce tbc v cílových zemích migrantů.

Cílem snah WHO je zcela eliminovat tuberkulózu, která v důsledku nárůstu rezistentních kmenů představuje nebezpečí i pro vyspělé země, které považují tuberkulózu za minoritní riziko.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené