Svět v pohybu – globální meeting s tématem péče o stomiky
Dva listopadové jednací dny provázelo společné motto – „Svět v pohybu“. I to reflektuje fakt, že medicína se vyvíjí, hospitalizace se zkracuje a ošetřování se přesouvá do domácího prostředí. Nové technologie nám umožňují léčit dříve neléčitelné, většinou ale za cenu vyšších nákladů. Současně výdobytky techniky na jedné straně vzájemnou komunikaci usnadňují, na straně druhé na ni kladou nové nároky.
První den setkání se dopolední přednášky zaměřily na fyzické problémy pacientů s novou stomií. Velký úspěch měla společná prezentace profesorky chirurgie z USA J. M. Thackerové a její stomické sestry o nutnosti vzájemné spolupráce a respektu ve prospěch pacienta. Mluvily o týmové spolupráci, potřebě pravdivého informování pacienta, edukaci lékařem a stomickou sestrou a o vzájemné důvěře pacient–zdravotník a lékař–sestra. Z jejich prezentace opakovaně zazněla zdůraznění významu předoperačního individuálního značení a následně po operaci výběru vhodného stomického systému pro konkrétní tělesný profil. Vyzdvihly důležitost profesionální edukace specialistou, pravidelného trvalého sledování u stomické sestry, individuálního řešení komplikací a flexibilních změn stomického systému s ohledem na tělesné změny.
I další prezentace stomaterapeutů z Německa a Španělska hovořily o významu předoperačního značení, edukaci a individuálním výběru vhodného stomického systému s ohledem na kvalitu života pacienta se stomií. V Německu žije přibližně 120 000 pacientů se stomií a profesní organizace stomaterapeutů je respektována jak lékaři, tak politiky. Pravidelně vyhodnocuje výsledky péče o tuto skupinu pacientů, vede intenzivní dialog s chirurgy a navrhuje změny v zákonech. Stomická sestra ze Španělska prezentovala vliv mezinárodní studie na zavádění předoperačního značení a konstatovala, že k tomu potřebují jen jediné – přesvědčit o výhodách značení lékaře. V další prezentaci stomické sestry – členky mezinárodního poradního výboru COF – představily výsledky mezinárodní studie „Body shape“ – tvar těla. Studie se zaměřila na odlišné postavy pacientů. Sestry vycházely z výsledků mezinárodní Dialogue studie (2008 až 2010), kdy 61 % pacientů konstatovalo, že trpí podtékáním pod stomický systém. Z výsledků vzešla i nová mezinárodní terminologie, která je univerzální, všem pochopitelná a umožní lepší vzájemnou profesní komunikaci. Poradní výbor stanovil tři kategorie tělesného profilu – pravidelný, vpadlý a vypouklý. Současně výbor vytvořil on‑line pomůcku pro vyšetření tělesného profilu, která umožňuje porovnání, zda používaný stomický systém odpovídá tělesnému profilu pacienta. Poradní výbor opakovaně zdůraznil, že neexistuje univerzální stomická pomůcka.
Pacient se stává partnerem s větší autonomií
Odpolední prezentace se zaměřily na psychiku nemocného. Pacient již není ten, kdo slepě poslouchá zdravotníky, především lékaře. Není jen pasivní příjemce informací a příkazů. Doba se mění, pacienti jsou více informovaní a chtějí se spolupodílet na rozhodování o léčbě. Pacient již není ani klient, ale stává se z něj partner (sparing partner), který má vlastní názor, chce diskutovat o možnostech léčby a zapojuje se aktivně do procesu řešení. Spolurozhoduje o řešení a spoluodpovídá za výsledek. Pacient a zdravotník vedou vzájemný dialog. Současně se mluvilo o individuálním přístupu stomické sestry k pacientovi. Moderní pacient je holistická bytost s individuálními bio‑psycho‑sociálními a spirituálními potřebami, v mnoha životních rolích, který očekává stomickou sestru – partnera a učitele, ale ne přikazovatele. V této souvislosti se mluvilo o vzdělání a zkušenostech sestry, její nezávislosti a znalosti stomických systémů. Celým odpolednem se prolínalo téma, jak posilovat autonomii pacientů se stomií a jak samostatnost těchto pacientů může ovlivnit práci stomických sester.
Individuální přístup je nutností
V úvodu druhého dne setkání přednesla stomická sestra Bc. Svatava Nováková z Ústí nad Labem prezentaci s názvem „Různé tvary těla – různé problémy“. V prezentaci, která se skládala z několika kazuistik, ukázala nutnost individuálního přístupu k nemocnému a problémy, jež způsobuje nevhodně aplikovaný stomický sáček. Přítomní ocenili přednášku dlouhým potleskem a v kuloárech obsáhlou diskusí. Dále probíhaly pracovní workshopy. Stomické sestry byly rozděleny do mezinárodních skupin a společně diskutovaly nad modely s různými tělními profily, jakým způsobem a jakou pomůckou stomii ošetřovat. Sestry využívaly poznatků z předešlého dne. České a slovenské stomické sestry patřily mezi velmi vzdělané a zkušené. Současně probíhaly diskuse o stomické péči v konkrétních státech, dostupnosti a hrazení stomických prostředků, edukaci atd. Z nich vyplynulo, že problémy mají stomické sestry v celém světě přibližně stejné a že ekonomická situace jednotlivých států ovlivňuje i možnosti zdravotnictví.
Zdroj: Medical Tribune