Přeskočit na obsah

Sjezd ČKS byl atraktivní nejen pro kardiology

Výroční sjezd ČKS potvrdil pozici bezkonkurenčně největší české medicínské akce. Jeho program běžel paralelně v osmi sálech po čtyři dny a zdaleka nebyl atraktivní jen pro kardiology. Kardiologické společnosti se daří touto akcí široce překračovat hranice svého oboru – do Brna pravidelně jezdí praktičtí lékaři, internisté, diabetologové, intenzivisté, anesteziologové, pediatři a v tomto seznamu by se dalo pokračovat. Tato mezioborovost je dále podporována tím, jak přibývají sekce, na jejichž pořádání se podílí více pracovních skupin nebo odborných společností.

Kardiology pozdravil ministr

Během oficiálního zahájení kongresu vystoupil ministr zdravotnictví docent Leoš Heger. Ten mimo jiné ocenil funkčnost sítě kardiocenter. Zdůraznil však, že další pokles kardiovaskulární mortality nebude možný bez účinné intervence v oblasti prevence kouření a obezity. Hovořil také o některých ekonomických aspektech, které chtě nechtě doléhají i na kardiologii. „Rozumím napětí uvnitř zdravotnického systému, které vychází zejména z negativních dopadů hospodářské stagnace. K finančním obtížím zdravotnictví přispívají i další související faktory, jako stagnující výše plateb za státní pojištěnce či nárůst daně z přidané hodnoty. Současný stav podfinancování celého systému se odhaduje na 30 miliard korun. Vnímám daleké dosahy úhradové vyhlášky pro rok 2013, jejíž restriktivní charakter však byl nutný pro stabilizaci,“ řekl Leoš Heger.

Již počtvrté první den kongresu obsahoval blok přímých přenosů a záznamů, které dávají možnost zhlédnout aktuální problematiku intervenční kardiologie a elektrofyziologie tak, jak se přímo řeší na špičkových českých a moravských pracovištích. Zájemci mohli sledovat čtyři přímé přenosy demonstrující katetrizační implantaci aortální chlopně, katetrovou léčbu fibrilace síní, katetrizační uzávěr ouška levé síně a miniinvazivní kardiochirurgickou léčbu mitrální insuficience, na předtočených záznamech pak kyfotický stenting a mechanickou reperfuzi cévní mozkové příhody. Jak ukázal na příkladu 38leté nemocné profesor Petr Widimský, u vhodných pacientů může mít katetrizační léčba CMP velmi impresivní výsledky. „Z této kazuistiky vidíme, že u pacientů s cévní mozkovou příhodou není na místě dosavadní nihilismus. Pro dosažení terapeutického úspěchu je však zcela zásadní splnit řadu podmínek. Zejména je důležité co nejrychleji od vzniku příznaků dopravit pacienta na specializované pracoviště. Pokud infarkt myokardu považujeme za emergenci, pak cévní mozková příhoda je ‚superemergence‘,“ uvedl P. Widimský.

Sjezd je i příležitostí k předání ocenění České kardiologické společnosti. Tím prvním je Zlatá medaile prof. Libenského, tu letos převzali prof. Michal Tendera z Polska a také jeden z emeritních předsedů České kardiologické společnosti doc. Václav Chaloupka. ČKS zde udělila i svá čestná členství – letos byli takto oceněni prof. J. Bultas, prof. E. Goncalvesová, prof. M. Riedel a MUDr. H. Skalická. Ta také byla požádána o slavnostní přednášku. Ve svém sdělení se věnovala kardiopulmonální rezervě ve světle neinvazivních metod.

Navrátilovu přednášku proslovil kardiochirurg profesor Jan Pirk. Hovořil o chronickém srdečním selhání a léčbě jeho terminálního stadia prostřednictvím transplantace srdce a mechanických srdečních podpor. Jeho přednáška se mimo jiné zabývala i genderovými aspekty. „Ženské srdce je jiné než mužské, má výhodnější vlastnosti. Na tuto problematiku se nyní zaměřujeme i v našem výzkumu. Chceme vědět, zda si ženský myokard v příjemci – muži zachová své příznivé vlastnosti, anebo zda se přizpůsobí organismu příjemce, a naopak – jak se bude chovat mužské srdce, když je přijme žena. Máme již některé zajímavé výsledky, zatím je však nemůžeme publikovat,“ řekl prof. Pirk.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené