Šafrán v léčbě deprese
Australští vědci Adrian L. Lopresti a Peter D. Drummond z Murdoch University (Perth, WA) zkoumali účinek šafránu na depresi. Jejich systematický přehled klinických studií a výzkum mechanismů antidepresivního účinku šafránu publikoval odborný časopis Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental ve svém listopadovém čísle.
Šafrán, koření pocházející z květu Crocus sativus, byl nyní podroben několika studiím zkoumajícím jeho antidepresivní účinek. V nedávné metaanalýze bylo potvrzeno, že je účinný pro léčbu deprese.
Autoři výzkumu se snažili poskytnout obšírnou systematickou analýzu kompletních klinických studií šafránu a deprese, detailního dávkování, zdrojů výtažku, standardizací, bezpečnostního profilu a trvání léčby. Dalším cílem bylo zkoumat potenciální mechanismy antidepresivního účinku šafránu.
V systematickém přehledu klinických zkoušek byly prohledány elektronické databáze s cílem najít kvalitní dvojitě zaslepené studie s kontrolami placebem nebo jinými antidepresivy. Autoři posoudili studie in vivo i in vitro k výzkumu možných mechanismů antidepresivního účinku šafránu.
V tomto systematickém přehledu bylo zjištěno šest studií. Ve studiích, kde byl šafrán porovnán s placebem, měl značné léčebné účinky. Když byl srovnán s antidepresivy, měl podobnou antidepresivní účinnost. Antidepresivní účinky šafránu jsou potenciálně způsobeny jeho serotonergními, antioxidačními, protizánětlivými, neuroendokrinními a neuroprotektivními účinky.
Autoři uzavírají, že dosud provedený výzkum poskytuje počáteční podporu pro použití šafránu k léčbě mírné až středně těžké deprese. Další výzkum je požadován k rozšíření našeho pochopení jeho role a účinků u velké (psychotické) deprese.
Zdroj: Medical Tribune