Remdesivir zahájil klinické testy v USA
Prvními zařazenými budou pacienti univerzitní nemocnice v Nebrasce. Úplně prvním pacientem je Američan, který byl v karanténě na výletní lodi Diamond Princess v Jokohamě. Do randomizovaných, placebem kontrolovaných klinických testů zařadí Gilead 400 pacientů v 50 zemích světa.
Účastníci studie musejí mít laboratorně potvrzenou infekci SARS‑CoV‑2 a důkazy o postižení plic, jako potřebu doplnění kyslíku nebo umělé ventilace, případně abnormální rentgen hrudníku. Do studie nebudou zahrnuti pacienti s potvrzenou infekcí, kteří mají jen mírné nebo žádné zjevné příznaky.
Klinické testy v Číně zaznamenávají pomalý nábor pacientů, jak počet nových případů v zemi klesá a zároveň tu probíhají studie i jiných přípravků.
Na COVID‑19 není zatím žádná specifická léčba. Podle odborníků by remdesivir mohl být v případě dobrých výsledků registrován pro použití proti COVID‑19 během týdnů nebo měsíců. „Testování probíhá velmi dynamicky a rychle. Probíhají čtyři různé klinické zkoušky a jsou již ve třetí fázi klinického testování. Je to ve velmi pokročilém stadiu, dost se spěchá a investuje se spousta peněz. První výsledky by měly být v dubnu,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka. „Vývoj vakcíny trvá nejméně 18 měsíců a na to nemáme čas. Proto je skvělé, že tu máme ve vývoji snad skoro hotový lék, který může fungovat, a budeme ho snad moci za několik týdnů nabídnout,“ dodal.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila remdesivir za nejslibnějšího kandidáta na lék proti COVID‑19. Lék před několika lety vyvinul tým vědců Gilead Sciences v čele s Tomášem Cihlářem, virologem, který začínal svou vědeckou dráhu v Ústavu organické chemie a biochemie.
Zdroj: MT