První vakcinace proti SARS-CoV-2 byla symbolem, ale důležitým
První dodávku vakcíny proti viru SARS-CoV-2 se podařilo využít bez viditelných problémů. Těžko říci, jak by ostrý start probíhal, kdyby očkovací látka byla dostupná v řádu statisíců dávek, necelých deset tisíc dávek ale systém absorboval snadno. Zásilka očkovací látky Pfizer/BionTech byla rozdělena mezi šest nemocnic, čtyři pražské a dvě brněnské. Premiér Andrej Babiš (který v dětství přišel o slezinu) se nakonec rozhodl nechat naočkovat a využil k tomu Ústřední vojenskou nemocnici. Jeho PR týmu se z této příležitosti podařilo vytěžit maximum – šlo o působivý moment, zvláště díky tomu, že téměř současně s premiérem byla očkována 95letá obyvatelka domova pro válečné veterány Emilie Řepíková.
Ve FN Motol byl prvním vakcinovaným osmdesátník prof. Pavel Pafko. Ten se dopustil milého přeřeknutí, když slovo vakcína zaměnil ve vstupu pro Českou televizi za slovo vagína. Tento jeho mediální výstup se hned začal šířit po sociálních sítích a podle všeho vakcinaci pomohl. Ve FN Motol už s v rámci první várky vakcín počítají s očkováním nejohroženějších skupin pacientů. Očkováni jsou například nemocní po transplantaci plic. Pokud se v této skupině koronavirus objevil, byla letalita 25 procent.
Kolem osmé ráno se v neděli začalo s vakcinací i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „V sobotu 26. prosince jsme dostali prvních 975 dávek vakcíny. Do úterý 29. prosince budou všechny aplikovány. V těchto úvodních třech dnech bude očkovací látka určena výhradně zdravotníkům. Je tomu tak i proto, že jsme se rozhodli podělit s FN Královské Vinohrady, a to zhruba v poměru šest ku čtyřem. V další fázi plánujeme začít s vakcinací rizikových skupin z řad pacientů,” řekl při zahájení vakcinace ředitel VFN prof. David Feltl, a dodal: „Zájem mezi našimi zaměstnanci je obrovský, pokud budou dodávky vakcín chodit podle předpokladů, tak bychom mohli proočkovat celou nemocnici do konce ledna.”
Ani ředitel FN Královské Vinohrady prof. Petr Arenberger nemusel svým kolegům vakcínu vnucovat: „Seznamy zdravotníků, kteří mají o vakcinaci zájem, se plnily velmi rychle. Přibližně polovinu zapsaných tvoří lékaři. Nemyslím si, že u zdravotníků bude potřeba vytvářet nějaké zvláštní motivační prvky, aby se nechali očkovat.“
Ve vakcínu mám důvěru
Jeho slova potvrzuje děkan 3. LF UK a přednosta Kardiologické kliniky FN Královské Vinohrady prof. Petr Widimský: „Když jsme se dozvěděli o možnosti být očkováni v první vlně, bylo na naší klinice zrovna v práci 70 lidí a padesát se nás přihlásilo okamžitě. O tom, zda se nechám očkovat, jsem ale samozřejmě přemýšlel již dříve. Velmi pečlivě a podrobně jsem přečetl veškeré informace o této vakcíně. Prostudoval jsem si publikované články včetně suplementárních materiálů a protokolu studií. Z těchto zdrojů je jasné, že vakcína skýtá velkou naději a já v ní mám absolutní důvěru. Z krátkodobého hlediska je riziko spojené s vakcinací naprosto zanedbatelné, nebojím se ale ani toho, že by se měly objevit opožděné nežádoucí účinky.”
Prof. Widimský se spolu s prof. Feltlem a prof. Arenbergerem nechali oočkovat hned první den. „Samozřejmě jsme přemýšleli jsme, jestli naši dávku vakcíny nepřenechat našim kolegům z obzvlášť exponovaných pracovišt,” řekl k tomu prof. Arenberger a pokračoval: „Vycházeli jsme ale z toho, co slýcháme od našich pacientů, kteří ne vždy vakcinaci důvěřují a ptají se: No a co Vy? Říkáme jim, že ve vakcinaci věříme. Nestačí to ale jen říci, je třeba to dokázat. Chceme těm, kteří váhají, jestli tento užitečný krok udělat, jít příkladem. Bez očkování se v pandemii dále nepohneme a jen dostatečně vysoký podíl proočkovaných může pomoci zdravotníkům, kteří se dnem i nocí snaží pomoci těm nejtěžším pacientům s COVID-19.”
Naděje v pizza boxu
Z vnějšího pohledu vakcinace ve VFN už první den působila jako skoro nudný, rutinní proces. „Na první dodávce zjišťujeme, kolik lidí jsme schopní za den prooočkovat. Zatím se zdá, že vše běží hladčeji, než jsme předpokládali. V rámci nemocnice hledáme nějaké trvalé prostorové řešení, kde by bylo deset, dvanáct ambulancí dlouhodobě určených právě pro vakcinaci,” popsal prof. Feltl.
Vakcinační tým VFN zatím nic nezaskočilo. Není problém ani s obsahem mrazáků schopných udržovat teplotu pod minus 70 stupňů Celsia. „Máme jich v nemocnici několik, jen jsme jejich využití přeorganizovali. Nyní jsou pro potřeby vakcinace vyčleněny tři a jejich kapacita stačí s obrovskou rezervou. Těch prvních 975 dávek přišlo v boxu velkém jak krabice od pizzy,” dodal prof. Feltl.
Podobně má kde vakcínu uchovávat i vinohradská nemocnice. „Ve FNKV jsme takový pultový mrazák pořídili do ústavní lékárny. Má všechny požadované náležitosti včetně dálkového sledování teploty. Mám pocit, že by se do něj v případě potřeby vešla vakcína pro půl republiky,” uvedl prof. Arenberger.
Očkovací strategie počítá s mobilními týmy, které budou vakcinovat v pobytových sociálních zařízeních. V Praze zatím takový tým nevzniká, první výjezd ale za sebou mají zdravotníci z FN u sv. Anny, kteří prooočkovali všech 140 klientů domova seniorů na Vychodilově ulici v Brně. Prvních deset pacientů starších 65 let očkovala v úterý také Fakultní nemocnice Brno.
Jedna věc je vakcinaci zahájit a druhá v co nejkratším čase proočkovat všechny, kdo o očkování mají zájem. Z populačního hlediska zbývají stovky otevřených otázek. Jednou z nich je centrální datová podpora. Počítá se s tím, že všechny očkující subjekty (včetně praktických lékařů) budou mít dostupný nový modul v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) evidující již naočkované osoby. Tento modul zatím není funkční. „V tuto chvíli preferujeme rychlost před dokonalostí. Tak to je, neříkám, že je to správně nebo špatně. Týká se to i zadávání dat o vakcinaci. Na úrovni nemocnice si ale udržujeme přehled o tom, kdo a kdy byl očkován a umíme to vykázat plátci. Není problém tyto informace do centrálního systému zanést dodatečně. Podle informací ÚZIS by to mělo být v lednu dořešené,” vysvětlil prof. Feltl.
Přes veškeré problémy na národní úrovni bude hlavním limitujícím faktorem programu přísun vakcín. Ostatně hned následující dodávka očkovací látky, určená na úterý 29. prosince, se zpozdila. Firma Pfizer to vysvětluje logistickými problémy. Česká očkovací strategie přitom optimisticky počítá i s vakcínami, jejichž schválení je zatím jen na obzoru.
Zdroj: MT