Průlom v léčbě cystické fibrózy
Přední lékařský časopis New England Journal of Medicine zveřejnil výsledky třetí fáze klinických zkoušek terapie cystické fibrózy, která kombinuje lumacaftor a ivacaftor, u pacientů homozygotních pro mutaci Phe508del (dříve označovaná jako F408del). Tato mutace se vyskytuje u bezmála poloviny pacientů s diagnostikovanou cystickou fibrózou.
Lumacaftor je nově vyvíjený korektor CFTR, který koriguje chybný processing proteinu CFTR a zvyšuje zastoupení tohoto proteinu v membránách buněk. Ivacaftor potencuje funkci CFTR tím, že prodlužuje čas, po který je iontový kanál CFTR otevřený. Tento lék se již osvědčil při léčbě pacientů s cystickou fibrózou starších šesti let. Výsledky in vitro studií naznačovaly, že by ivacaftor mohl potencovat účinky CFTR korektoru lumacaftoru.
Mezinárodní tým vedený Claire Wainwrightovou z brisbaneské Lady Cilento Children’s Hospital zapojil do randomizované, dvojitě slepé a placebem kontrolované studie celkem 1 108 pacientů homozygotních na mutaci Phe‑ 508del, kteří dostávali po dobu 24 týdnů buď lumacaftor (v dávce 600 mg denně nebo 400 mg po 12 hodinách) v kombinaci s ivacaftorem (v dávce 250 mg po 12 hodinách), nebo placebo. Indikátorem úspěšnosti léčby byla změna ve FEV1 měřené spirometrií 24. týden léčby. Průměrná hodnota FEV1 u pacientů zapojených do studie dosahovala 61 procent predikované hodnoty.
Autoři studie popisují signifikantní zlepšení FEV1 u obou kombinovaných ošetření lumacaftorem a ivacaftorem o 4,4 až 6,7 procenta. Pulmonální exacerbace byla u skupiny s kombinovanou léčbou oproti skupině užívající placebo snížená o 30 až 39 procent. U skupiny léčené lumacaftorem a ivacaftorem byla rovněž snížen počet komplikací, jež vedly k hospitalizaci pacientů nebo k nasazení antibiotik. Výskyt nežádoucích účinků byl u skupiny s placebem a u skupiny s kombinovanou léčbou lumacaftorem a ivacaftorem srovnatelný. V důsledku nežádoucích účinků ukončilo léčbu 4,2 procenta pacientů užívajících lumacaftor a ivacaftor a 1,6 procenta pacientů užívajících placebo.
„Data studie dokazují, že lumacaftor v kombinaci s ivacaftorem přináší pozitivní efekt pacientům homozygotním pro mutaci Phe508del,“ konstatují autoři studie.
„Zatím jsme byli svědky významného pokroku v podpůrné léčbě cystické fibrózy, ale vývoj léčby, která by byla zaměřena na genetickou příčinu, zůstával velkou výzvou,“ komentuje výsledky studie jedna z jejích autorek Susanna McColleyová z chicagské Ann and Robert Lurie Children’s Hospital. „Před pár lety byl povolen ivacaftor jako jediný lék zacílený přímo na genetický defekt vyvolávající cystickou fibrózu. Tento lék ale účinkuje jen u mutací, které nese malý počet pacientů s cystickou fibrózou. Oproti tomu lumacaftor v kombinaci s ivacaftorem pomáhá pacientům s mnohem častějším typem mutace. A to je významný pokrok. Budeme ale potřebovat více analýz a data o dlouhodobějším účinku, abychom mohli rozhodnout, zda tato léčba významně mění průběh nemoci a prodlužuje pacientům život.“
Zdroj: Medical Tribune