Přeskočit na obsah

Projekt CARD: biologickou léčbu doplní lázeňská péče

 

Revmatoidní artritida (RA) je závažné chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje jedno procento populace. Jeho závažnost spočívá mimo jiné ve skutečnosti, že zkracuje život svých nositelů o sedm až 10 let, přičemž po deseti letech od diagnózy polovina nemocných dospěje až do stadia invalidního důchodu. Významný stupeň disability a invalidizace zažívají také pacienti s ankylozující spondylitidou, která postihuje asi půl procenta populace, ale i juvenilní a psoriatickou artritidou.

Až do roku 2000 měli revmatologové k dispozici klasický farmakologický arzenál (chorobu modifikující léky, glukokortikoidy, nesteroidní antirevmatika), jenž byl relativně účinný u většiny pacientů, měl však určitá omezení: relativně vysoké procento pacientů bez příznivé klinické dlouhodobé odpovědi, nízký počet nemocných v remisi onemocnění, závažné nežádoucí účinky a progrese onemocnění. Proto mnoho nemocných i lékařů vkládalo velké naděje do zavedení tzv. biologické léčby do běžné klinické praxe.

Ta bez nadsázky znamenala v léčbě revmatických onemocnění skutečnou revoluci. Aby byl potenciál této účinné, ale nákladné terapie co nejlépe využit, přichází Česká asociace pro revmatické choroby s novou iniciativou, jejímž smyslem je doplnit biologickou léčbu o komplexní fyzioterapeutickou péči zaměřenou na udržení fyzické kondice, dynamiky páteře a pohybových stereotypů pacienta.

Česká asociace pro revmatické choroby (CARD) sdružuje pacientské organizace zaměřené na zánětlivé revmatické choroby, ale i lékařské společnosti, např. Českou revmatologickou společnost, Českou dermatovenerologickou společnost a další. S těmito společnostmi CARD úzce spolupracuje s cílem prospět pacientům a pomoci v jejich léčbě.

CARD ovšem na rozdíl od klasických pacientských organizací zaměřil svou iniciativu na užší oblast, a to na tzv.biologickou léčbu uvedených chorob. U nemocných, kteří jsou podle kritérií stanovených jednotlivými lékařskými společnostmi zařazováni na tuto biologickou léčbu, dochází ve většině případů po jejím nasazení k poměrně rychlému klinickému zlepšení i poklesu laboratorních parametrů (CRP, DAS 28, BASDAI a další).

Pacient má navíc subjektivně pocit vyléčení. Ve skutečnosti pacient v době, kdy se poklesem stanovených parametrů dostává téměř do remise choroby (v intervalu mezi dvěma úseky podávání infuzí biologického přípravku), pozoruje, že jeho kondice by vyžadovala určitý typ doléčení. Jedná se zejména o ochablé svaly, zkrácené svalové úpony apod. Jde tedy o nutnost doplnit biologickou léčbu o určitou rehabilitaci - fyzioterapii.

Základem jsou informace

V souvislosti s fyzioterapií je třeba připomenout, že obecně mají pacienti se zánětlivým revmatickým onemocněním dle svých diagnóz na základě indikačního seznamu nárok vedle farmakologické terapie ještě na lázeňskou péči (v některých případech příspěvkovou, v jiných komplexní).

Pacient pak zpravidla požádá svého ošetřujícího lékaře o poskytnutí lázeňské léčby. Ta je však běžně poskytnuta až po delším časovém období, daném složitým objednávacím a schvalovacím procesem. Po rozhovorech s pacienty jsme hledali řešení, jak tento proces dostat do souladu s potřebami biologické léčby, a významně tak posílit pozitivní účinky této terapie, která není nikterak levná, a současně co nejdříve vrátit pacienta do pracovního procesu a výrazně zlepšit kvalitu jeho života.

Projekt CARD je tedy zaměřen na pacienty se zánětlivými revmatickými chorobami, kteří užívají biologickou léčbu, a jeho cílem je získání spolupráce léčebných lázní vybraných podle indikačního seznamu a nastavení takových pravidel pro přijímání těchto nemocných, jež by lépe odpovídala jejich potřebám. Jedná se o multioborovou spolupráci, jíž se nicméně účastní jen vybraná lázeňská zařízení.

S příslušnými vybranými lázeňskými zařízeními (zatím jsou pouze dvě) je CARD předběžně domluvena a v současné době se projednávají podmínky spolupráce. Vlastní průběh projektu spočívá v informování pacienta, kterému je v Centru pro biologickou léčbu nasazován biologický přípravek, lékařem nebo zdravotní sestrou o možnosti lázeňské péče.

Z informačního letáku (vytiskne a dodá CARD) se nemocný dozví, ve kterém termínu je vhodné požádat svého ošetřujícího lékaře o vystavení návrhu na lázeňskou léčbu, a o doporučených lázeňských zařízeních. O možnosti zapojit pacienta do tohoto projektu, a tak dosáhnout lepšího efektu biologické léčby, má lékaře Center pro biologickou léčbu současně informovat také tento článek.

Centra pro biologickou léčbu budou Českou asociací pro revmatické choroby informována o spolupracujících, a tedy doručovaných lázeňských zařízeních pro jednotlivé diagnózy.

Léčebným lázním potom sám pacient sdělí, že je účastníkem biologické léčby a projektu CARD. Při nástupu do lázní při vstupní prohlídce přijímací lékař zkontroluje v jeho záznamu informace o léčbě a užívání biologického přípravku. Pacient je v lázních účastníkem léčebného programu zaměřeného na potřeby nemocných dle jejich diagnózy a s ohledem na probíhající biologickou léčbu.

Náklady projektu jsou pouze organizační (hradí je CARD), jiné náklady nevznikají. Lázeňská léčba je v rozsahu indikačního seznamu komplexní nebo příspěvková, případně plně hrazená pacientem. Přínosy jsou dány vhodnou rehabilitací a léčbou ve vhodnou dobu a s tím spojené a hlavně déle udržitelné zlepšení parametrů sledovaných při biologické léčbě s dopadem na možnost případného prodloužení intervalu léčby apod. Kvalita života pacienta se tedy významně zlepší. Projekt byl úspěšně projednán s Českou revmatologickou společností a doporučen k realizaci.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené