Přeskočit na obsah

Probdělé noci mohou přispívat k degenerativním procesům mozku

Švédští neurologové z univerzity Uppsala prokázali, že i jediná noc beze spánku zvyšuje v krvi ranní koncentraci neuron-specifické enolázy NSE a S-100B (vápník vázající protein B).Tyto molekuly se obvykle nacházejí v mozku a k jejich zvýšené sérové koncentraci dochází při poškození mozkové tkáně.

Vědci analyzovali vzorky krve 15 zdravých mladých mužů, z nichž část spala osm hodin a další celou noc probděli. Z výsledků bylo patrné, že bdící měli v krvi zvýšenou koncentraci molekul uvedených dvou látek, neuronového enzymu a proteinu S-100B. Sérová koncentrace byla zvýšená až o 20 procent.

"Počet těchto molekul v krvi se obvykle zvyšuje v případě mozkového poškození. Z výsledků plyne, že spánková deprivace může podporovat degenerativní procesy nervové soustavy. Naopak tvrdě a dlouze prospaná noc může být "zásadní pro udržování zdraví mozku," řekl vedoucí autor studie Christian Benedict z Department of Neuroscience, Uppsala University.

Výsledky byly publikovány v odborném časopise SLEEP. Studie byla financována nadacemi Swedish Brain Foundation (Hjärnfonden) a Novo Nordisk Foundation.

Aktuální studie podle AFP navazuje na výzkum publikovaný v říjnu, podle nějž dostatek spánku podporuje pročišťování organismu od škodlivých toxinů.

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené