Pro silně obézní diabetiky je metodou volby bariatrická chirurgie
Diabetes mellitus je ve vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty, netraumatických amputací dolních končetin a selhání ledvin. V ČR evidují statistici 927 830 diabetiků, dalších zhruba 200 000 o své nemoci zatím neví. Předpokladem účinné léčby je vedle bezpečných a účinných farmak a nefarmakologických postupů kvalitní selfmonitoring glykémií pomocí glukometrů a nověji pomocí glykemických senzorů. Tím nejlevnějším lékem a účinnou prevencí je pohyb, který snižuje riziko vzniku komplikací až o 30 procent. Pro významně obézní diabetiky volí lékaři léčbu za pomoci bariatrické chirurgie, ale i jim doporučují jako prevenci pravidelný pohyb.
Diabetes 2. typu a obezita představují spojené nádoby. Trvale redukovat hmotnost se ale podaří jen málokterému diabetikovi. I proto má v managementu diabetu stále silnější postavení bariatrická chirugie. „Pokud má pacient BMI 35 a více a má diabetes, bariatrickou operaci zvažujeme vždy, protože je prokázáno, že s poklesem hmotnosti se kompenzace diabetu dramaticky vylepší,“ uvádí MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a VŠTJ Medicína Praha a pokračuje: „Je pravdou, že mnoho pacientů s BMI 35 či 37 bariatrii nechce. My je k tomu v zásadě nenutíme, určitě je cestou začít konzervativně, lze využít i farmakoterapii, a pokud to nejde jinak, je to metoda léčby.“ Jiná situace podle něj nastává, pokud má pacient BMI třeba 45, tam ze svých zkušeností MUDr. Matoulek ví, že konzervativní léčba je úspěšná jen krátkodobě. „Tam naopak čím dříve pacienta k bariatrické léčbě připravíme, tím větší je jeho profit do budoucna,“ řekl.
Příprava pacienta k operaci znamená poznat přesně jeho jídelníček a stravovací návyky. Lékaři si musejí být jisti, že bude schopen dodržovat režim po operaci, že rozumí tomu, na jaký typ operace jde, nemá epizody bulimického přejídání a nemá žádné psychiatrické onemocnění, které by mu bránilo náročný režim po operaci dodržovat.
V ČR se ročně provádí kolem dvou tisíc bariatrických operací, avšak nejen u diabetiků. Podle MUDr. Matoulka se k těmto operacím dostává jen velmi nízké procento nemocných s diabetem, méně, než by podle jeho soudu mělo. Pacienty je totiž nutno na operaci dostatečně připravit, ne u každého se potvrdí, že dokáže všechny náročné podmínky zvládnout. Část pacientů se operace obává a odmítne ji. Také zdravotní pojišťovny si přísně hlídají rozpočty na tyto nákladné operace.
Ohledně obav pacientů MUDr. Matoulek uvedl, že je naprosto správné, když nemocní mají z takového výkonu respekt, operace musí být správně indikovaná. Pacienty ale mnohdy odrazuje i to, že mají ve svém okolí někoho po bariatrické operaci, komu prý nezafungovala, bariatrické výkony „přejedli“ a ztracená kila znovu nabrali. „To ale není chyba zákroku, spíše na operaci nebyli pořádně připraveni nebo nebyl vybrán typ výkonu, který by jim vyhovoval,“ vysvětlil dr. Matoulek.
Část pacientů i po bariatrickém výkonu přibírá na hmotnosti, zajímavé podle dr. Matoulka je, že někteří přibírají, ale kompenzace diabetu se nezhoršuje. To je typické u bypassových výkonů, kde se obchází duodenum. Tam se kontrola diabetu zlepšuje nezávisle na poklesu hmotnosti. U některých operací dochází postupně zase k rozvoji onemocnění, ale i tak má invazivní léčba smysl, protože oddaluje vznik komplikací.
K bariatrickým operacím indikuje pacienta tým, v něm je obezitolog, psycholog, nutriční terapeut a chirurg, který musí zvážit všechny podmínky, například i to, zda pacient byl předtím už na několika operacích a lze očekávat srůsty, rozhoduje také věk pacienta a typ operace.
MUDr. Matoulek připomněl, že pro diabetika je součástí přípravy na operaci také pohyb – u lidí s vyšší hmotností je důležité nezatěžovat nosné klouby. Pohyb musí být statický, vhodné je mírné posilování, které pacient zvládne vsedě, a pokud mu nevadí chůze, je v přípravě na bariatrický výkon velmi vhodná. Po operaci pacient nic jiného než chůzi prvních osm týdnů provozovat nemůže, poté sice může mít téměř normální pohyb, ale vždy s ohledem na stav svého pohybového systému.
Ve VŠTJ Medicína Praha nabízejí přiměřený pohyb i těmto pacientům, odborníci jim poradí a naučí je vhodné cviky s úměrným zatížením. V rámci programu Praha – evropské hlavní město sportu se konají ve středisku až do konce roku dny otevřených dveří. Jednou za měsíc zde probíhají tzv. banding kluby, kam mohou pacienti přijít bez objednání a podívat se tam mohou i lékaři, které tato problematika zajímá. Více na www.vstj.cz.
Zdroj: MT