Převedení z fingolimodu na alemtuzumab vede v některých případech ke zhoršení RS
Tento fenomén zaznamenali v rámci studie kliničtí pracovníci šesti specializovaných center v Evropě (tři ve Velké Británii a dále v Dánsku, Švédsku a Nizozemsku). Lékaři podávali celkem 174 pacientům alemtuzumab. Z nich bylo 36 nemocných předtím léčeno fingolimodem. Z této skupiny vykázalo devět pacientů nečekaně zvýšenou aktivitu onemocnění po převedení z fingolimodu na alemtuzumab.
"Tyto případy mohou ilustrovat kauzalitu nedostatečné účinnosti alemtuzumabu ve skupině senzitivních pacientů s RS, kteří vyžadují výrazné snížení aktivity svého onemocnění" uvedli autoři studie "An observational study of alemtuzumab following fingolimod for multiple sclerosis", jež byla publikována v odborném časopise Neurology Neuroimmunology and Neuroinflammation.
I když vědci přiznali, že výběr pacientů této skupiny mohl výsledky zkreslit, závěrem studie je podle nich zjištění, že léčba RS alemtuzumabem po předchozí terapii fingolimodem může snížit účinnost alemtuzumabu u některých pacientů.
Investigátoři si výsledek studie vysvětlují tím, že neočekávané zvýšení aktivity RS, a to navzdory prokázané účinnosti alemtuzumabu, může vyplývat z prolongované sekvestrace autoreaktivních imunitních buněk v lymfatických uzlinách po vysazení fingolimodu (fingolimod blokuje schopnost lymfocytů vystupovat z lymfatických uzlin, což vede k redistribuci lymfocytů a snížení infiltrace CNS patogenními lymfocyty, včetně prozánětlivých Th17 buněk). Zmíněná sekvestrace umožňuje těmto buňkám se „skrýt“ před obvyklými účinky alemtuzumabu, který působí obvykle cytolýzu lymfocytů. Jakmile účinek alemtuzumabu pomine, tyto lymfocyty mohou znovu vycestovat z lymfatických uzlin a reaktivovat onemocnění. Účinky fingolimodu totiž přetrvávají až dva měsíce.
„Je třeba provést další experimentální a klinické studie pro ověření těchto zjištění,“ míní autoři s upozorněním, že by zatím měli lékaři pečlivě zvažovat v individualizované terapii možné následky po převedení z jednoho přípravku na jiný.
Alemtuzumab je humanizovaná monoklonální protilátka určená k léčbě aktivní relabující-remitující roztroušené sklerózy, která vazbou na antigen CD52 cirkulujících B a T lymfocytů způsobuje jejich cytolýzu. Tyto lymfocyty po průniku do CNS napadají myelinové pochvy nervových vláken u pacientů s RS. Předchozí klinické studie ukázaly, že alemtuzumab snižuje frekvenci relapsu u pacientů s RS až o 74 procent a snižuje roční výskyt relapsů z 2,1 na 0,2.s
Zdroj: MT