Předávkování Imodiem vede k nebezpečným arytmiím
Ve většině z 48 případů hlášených FDA se jednalo o úmyslné zneužití. Nejčastěji šlo o pokusy samoléčby příznaků abstinenčního syndromu nebo o dosažení pocitu euforie.
Loperamid sice působí v prvé řadě ve střevě, ale ve vysokých dávkách má psychoaktivní účinky. Je známo, že se internetových chatovacích fórech doporučuje k substituční léčbě závislosti na opiátech.
Rovněž interakce loperamidu s některými léky (např. ranitidin (Zantac)) zvyšují rizikovost jeho užívání. Někteří lidé těchto kombinací často úmyslně využívají, aby zvýšili absorpci loperamidu, inhibovali jeho metabolismus a posílili euforické účinky.
Zdá se, že problém explodoval v posledních letech. Více než polovina případů závažných srdečních obtíží byla totiž hlášena v období od roku 2010 do roku 2015. V tomto období bylo zaznamenáno 31 hospitalizací a 10 úmrtí. Nejtěžší případy byly u lidí, kteří si aplikovali čtyřnásobně až 100násobně vyšší než doporučené dávky.
Vzhledem k tomu, že standardní toxikologické sety neobsahují test na loperamid, doporučuje FDA, aby v případě podezření na loperamid si lékař vyžádal provedení specifického testu na jeho koncentraci v séru.
Antiarytmika byla v mnoha případech torsades de pointes spojených s loperamidem neúčinná, FDA proto doporučuje zvážit elektrickou kardiostimulaci nebo kardioverzi.
Převzato a zkráceno z MedPage Today
Zdroj: MedPage Today