Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR pro návrat k tradici udělování ocenění Patrona primární péče. Tou byly v minulosti oceňovány zajímavé osobnosti, které se o rozvoj primární péče nejvíce zasloužily.
Letos bylo 19. března toto ocenění uděleno Ing. Davidu Šmehlíkovi. „Většího zastánce a patrona primární péče jsme snad nikdy neměli. Vždy nám byl nápomocen, věřil primární péči a vždy ji prosazoval jako základní článek zdravotního systému. Jak na ministerstvu zdravotnictví, tak na VZP se vždy zasazoval o to, aby se náš obor rozvíjel. Díky tomu nyní všichni vnímáme, že i po ekonomické stránce jsme se výrazně pozvedli,“ uvedl při předávání křišťálové vázy předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka. „Pokud měli někdy praktičtí dětští lékaři zastánce, patřil k nim právě Ing. Šmehlík, který nás vždy podržel nejen na pojišťovnách a na ministerstvu, ale i na vládě a na řadě dalších jednání. Díky němu se podařilo rozvinut řadu programů, které jsme mohli začít uskutečňovat,“ dodala předsedkyně SPLDD ČR MUDr. Ilona Hülleová.
Podle Ing. Šmehlíka je důležité, že byla nastoupena cesta k tomu, aby primární péče hrála roli, kterou v systému hrát má a musí. Za naprosto klíčové pokládá uznání zásadní role praktických lékařů nejen pro primární péči, ale pro celý systém, tedy pro pacienty, ostatní segmenty a zdravotní pojišťovny. „Myslím si, že věci se podařilo nastartovat a primární péče má nyní postavení, které si zaslouží. Cesta ale nekončí, je třeba, aby se nadále rozvíjela a vytvářely se podmínky, tak aby primární péče hrála klíčovou roli nejen v organizaci péče, v prevenci, screeningu, včasném záchytu onemocnění, včasné léčbě, ale i v koordinaci celého systému. Ukázali jsme, že změna je možná a že primární péče není otloukánkem systému,“ uvedl Ing. Šmehlík.
Letošního 16. ročníku Kongresu primární péče, který se konal v Praze 18. a 19. března, se zúčastnilo několik stovek lékařů z celé republiky. Aktuální situace na Ukrajině ovlivnila i program tohoto setkání, mnoho témat se proto zaměřovalo na řešení péče o dospělé a dětské uprchlíky, včetně doplnění očkování, které je v Česku běžné, ale na Ukrajině ne. Dětští lékaři hovořili o nedostatku praktiků v některých oblastech, praktici pro dospělé pak např. o chronických nemocech, které nejsou na Ukrajině tak dobře podchyceny jako v ČR. Zazněly desítky přednášek, např. na téma očkování proti covidu – příprava na podzimní vlnu, nárůst počtu dětí s depresemi, které nemá kdo léčit. Lékaři se ohlédli i za tím, co se změnilo kvůli covidu v ordinaci praktika, jak vypadá aktuální situace se stárnutím praktiků a nutností navýšit počet mladých, kteří do oboru přicházejí.