Praha hostila již páté setkání ELTECA
V Praze v hotelu Grand Majestic Plaza se uskutečnilo ve dnech 25. a 27. dubna již páté setkání ELTECA advisory boardu a druhá konference tentokrát tematicky zaměřená na problematiku demence a bolesti v dlouhodobé péči.
ELTECA je původní pracovní název, který nakonec této iniciativě zůstal. Je to akronym Exchange of Experience in Long‑Term Care – výměna zkušeností v dlouhodobé péči. Impulzem ke vzniku této iniciativy byly odborné diskuse zejména v rámci geriatrické společnosti. Zatímco systém dlouhodobé péče je v některých zemích, a to zejména západní a severní části Evropské unie, velmi dobře rozvinut a v podstatě štědře financován, některé země (kam patří zejména země bývalého východního bloku) jsou v rozvoji těchto služeb velmi pozadu a alokace zdrojů je nesrovnatelně menší. Na tuto skutečnost ostatně znovu poukázaly publikace Evropské komise vydané v únoru tohoto roku. Zatímco se náklady na dlouhodobou péči pohybují v zemích EU v průměru na cca 1,8 % HDP, například v České republice to je o polovinu méně. Kromě nedostatečného financování, podcenění tohoto problému, mají země bývalé střední a východní Evropy mnoho dalších společných problémů v této oblasti, ať se to týká například fragmentace služeb, nedostatečné komunikace nebo provázanosti zdravotnických a sociálních služeb apod. Na druhou stranu tu existuje mnoho příkladů dobré praxe, jimiž se snaží různé organizace či obce překonat tuto vcelku nepříznivou situaci. Shodli jsme se na tom, že iniciativa ke vzájemné výměně zkušeností s cílem zlepšit situaci v dlouhodobé péči alespoň po odborné stránce by měla vycházet právě z těchto zemí. Proto jsme rádi, že se setkání ELTECA zúčastňují odborníci, zejména geriatři, ale také zdravotní sestry, fyzioterapeuti, psychologové, farmaceuti, organizátoři zdravotnictví a všichni ti, kdož jsou součástí interprofesionálních týmů v jednotlivých zemích, jež zahrnují v současné době (podle abecedy) Albánii, Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Litvu, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko, USA a Velkou Británii a postupně přibývají i další země. Dalším cílem ELTECA je také zlepšit komunikaci odborníků ze zemí střední a východní Evropy i z ostatních zemí, vzájemně je lépe propojit jak na odborné, tak i neformální úrovni tak, aby mohli lépe vzájemně spolupracovat a mohli se rovněž lépe podílet například na evropských vědeckých a výzkumných projektech, kde je zastoupení těchto zemí stále ještě velmi malé.
První setkání se uskutečnilo v závěru roku 2011 v Praze a následovala první konference v březnu 2012 a setkání poradní skupiny v prosinci 2012, na níž byla vytvořena doporučení týkající se péče o pacienty s demencí a diskuse se zabývala také problematikou kvality dlouhodobé péče. Jako příklad dobré praxe tu byly prezentovány a též velmi příznivě přijaty materiály České alzheimerovské společnosti, jež slouží jako podklady pro certifikaci „Vážka“, kterou na základě posouzení jednotlivých indikátorů kvality péče o pacienty s demencí uděluje Česká alzheimerovská společnost.
Další setkání pracovní skupiny ELTECA se uskutečnilo v rámci sympozia „Interprofessional Aging Issues in a Global Society“, kterou pořádalo Geriatrické edukační centrum (GEC) při lékařské fakultě NOVA University Ft. Lauderdale na Floridě.
Druhá konference ELTECA proběhla v Praze a zabývala se problematikou bolesti a demence. Profesor Alexander Kurz z TU Mnichov ve své úvodní přednášce představil různorodost syndromu demence, který se může projevovat u Alzheimerovy choroby a jiných onemocnění způsobujících demenci. Na tuto přednášku navázal Robert Rusina (ČR), který se zabýval možnostmi terapie Alzheimerovy choroby, Sigurd Sparr z norského Tromso hovořil o potřebách starších lidí s demencí a Iva Holmerová (ČR) o dopadech demence na společnost i pečující rodinu. Debbie Tolsonová z Velké Británie zdůraznila potřebu a důležitost péče orientované na člověka („person‑centered care“), a to zejména u lidí trpících demencí. Helgi Kolková z Estonska se zabývala problematikou a potřebami pacientů s demencí, kteří prodělali ortopedický výkon. Hana Vaňková z České republiky prezentovala data ze studie dlouhodobé péče a upozornila nejen na skutečnost, že až dvě třetiny pacientů žijících v zařízeních dlouhodobé péče trpí bolestí, ale také na to, že systematickým vedením, edukací a podporou personálu v těchto zařízeních je možné toto procento výrazně snížit. Naushira Pandyaová, viceprezidentka AMDA – Americké asociace medicíny dlouhodobé péče (medical directors) – se zabývala problematikou bolesti v dlouhodobé péči a představila doporučení této asociace. Managementem symptomů v širokém kontextu paliativní péče se zabýval Ladislav Kabelka z Hospicu Rajhrad. Brigitte Hermannová z Rakouska otevřela panelovou diskusi prezentací kazuistiky. Diskusi koordinovala Cecilia Rokuseková z GEC NOVA University Ft. Lauderdale a dále se jí zúčastnily kromě přednášejících Rasa Ruseckieneová z Litvy, Katarzyna Wiecorzowska Tobisová a Marzena Dubielová z Polska a Agnes Egervariová z Maďarska. Do programu jsme zařadili rovněž vystoupení Niny Baláčkové, pacientky trpící Alzheimerovou chorobou, která je díky nastavené terapii stále velmi aktivní a podílí se na činnosti evropské pracovní skupiny pacientů s demencí při Alzheimer Europe. Paní Baláčková hovořila o svých zkušenostech a upozornila na některá úskalí péče o pacienty s demencí.
Sluší se dodat, že setkání zahraničních odborníků i konference ELTECA se konaly za finanční podpory společnosti Zentiva, člena skupiny Sanofi.
Zdroj: Medical Tribune