Pozdní psychóza jako důsledek neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je nejčastější imunosupresivum používané po transplantaci, avšak může mít za následek mírnou až závažnou neurotoxicitu až u 32 procent pacientů. Příznaky neurotoxicity mohou kolísat od mírných (třes nebo bolest hlavy) po závažné (syndrom zadní reverzní encefalopatie nebo psychóza). Okamžité rozpoznání a zvládnutí je nutné k vymizení příznaků.
Cílem této studie bylo popsat klinickou prezentaci psychózy způsobené tacrolimem, typ jeho neurotoxicity a rozlišit ji od jiných poruch centrálního nervového systému včetně deliria.
Autoři uvádějí případ opožděného začátku tacrolimem navozené psychózy se zaměřením na unikátní klinické rysy a strategie zvládání. Autoři provedli systematické posouzení případů tacrolimem navozené psychózy. Využili databázi PubMed a zahrnuli do svého přehledu 15 prací.
Závěry: Tacrolimem navozená psychóza je unikátní ukázkou jeho neurotoxicity. Může se objevit bez základních příznaků deliria. Údaje o samotných psychotických příznacích jsou omezeny na současnou literaturu, která se soustředí na obecnější a častější prezentace neurotoxicity po tacrolimu, jako jsou delirium a třes. Vývoj psychózy může nastat později v průběhu léčby a při normálních sérových koncentracích tacrolimu. Může se zlepšit léčbou antipsychotiky, ale prvotní zvládnutí by mělo zahrnout zkříženou titraci ke změně režimu imunosuprese.
Zdroj: Gunther M, Jiang M, Banga A et al. Delayed‑onset psychosis secondary to tacrolimus neurotoxicity after lung transplant: A case report and systematic review. Journal of the Academy of Consultation‑Liaison Psychiatry. 2023, 64(6):550–561.