Přeskočit na obsah

Pouhé dva slazené nápoje týdně zvyšují riziko cukrovky

Nový výzkum ze Stellenbosch University v JAR, zveřejněný v Journal of the Endocrine Society, přezkoumal 36 existujících studií uveřejněných za 10 let za účelem zjištění možného vlivu slazených nápojů na kardiometabolické zdraví, což je zastřešující termín pro kardiovaskulární onemocnění, metabolický syndrom a diabetes 2.typu. Obsahoval randomizované a kontrolované klinické studie i studie observační.

Jedna z nedávných prací zjistila, že už dvě limonády týdně vyvolávají u konzumentů 2,4× vyšší riziko vzniku diabetu, a to bez ohledu na to, zda jsou slazené cukrem nebo ne. Autoři nové analýzy však označují její výsledky za kontroverzní. Přesto většina předchozích studií jasně potvrzuje souvislost mezi nápoji slazenými cukrem a rizikem kardiometabolického onemocnění. Především objevila silnou korelaci mezi cukrem slazenými nápoji a vznikem metabolického syndromu.

Konkrétně: už minimální denní konzumace jednoho takového nápoje zvyšuje riziko hypertenze, a dva takové nápoje za týden (týká i džusů) zvyšují riziko diabetu 2. typu. Další zjištění zahrnuje fakt, že pravidelné popíjení sladkých nápojů snižuje o 17 % citlivost tkání na inzulin, což vysvětluje následně zvýšené hodnoty cukru v krvi.

Šéf výzkumu doktor Essop potvrzuje: „Naše analýza odhalila, že většina epidemiologických studií jasně ukazuje, že častý příjem těchto nápojů přispívá ke vzniku metabolického syndromu, diabetu a vysokého krevního tlaku.“

Zdroj: Essop MF et al. Frequent Sugar-sweetened Beverage Consumption and the Onset of Cardiometabolic Diseases: Cause for Concern? Journal of the Endocrine Society, 2017 DOI: 10.1210/js.2017-00262

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené