Přeskočit na obsah

Porod má velký vliv na střevní mikrofloru, ztráta se dá dohnat

ČTK o tom informoval jeden ze členů řešitelského týmu, Vojtěch Rada z Katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

Vědecké studie uvádějí, že bifidobakterie tvoří u dětí porozených vaginálně 90 procent bakteriální populace. V případě kojenců, kteří přišli na svět císařským řezem, se stávají dominantními bakteriemi E. coli, Clostridium a gram-negativní bakterie. Omezené množství bifidobakterií může pak pro kojence představovat různé zdravotní komplikace.

Výzkum vědců z ČZU a Motola přinesl upřesnění, že kojenci porození císařským řezem mohou deficit rychle dohnat. "Zjistili jsme, že kojenci porození císařským řezem, pokud mají v trávicím traktu alespoň minimální množství bifidobakterii a ještě jsou k tomu navíc kojeni mateřským mlékem, tak se vyvíjejí úplně stejně jako jiní kojenci," uvedl mikrobiolog Rada. Úkolem jeho týmu na ČZU bylo mikrobiologicky analyzovat vzorky dodané pediatry z Motola.

V souvislosti se střevními mikroorganismy vědci z katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky zkoumají také vliv mateřského mléka na jejich složení. "Ukazuje se, že je to složitější, než by se zdálo," poznamenal Rada. Zatímco některým bakteriím mateřské mléko prospívá, jiné naopak potlačuje.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené