Přeskočit na obsah

Plicní embolie a hluboká žilní trombóza

Studie zveřejněná v lékařském časopise Archives of Surgery vrhá stín pochybností na příčiny plicní embolie po úrazech. „Po desetiletí jsme se domnívali, že plicní embolie je důsledkem hluboké žilní trombózy,“ píší autoři vedení Georgem Velmahosem z Harvard Medical School. „Předpokládali jsme, že se tromby vytvářejí v cévách dolních končetin a pánve, uvolňují se odtud a putují do plicního krevního řečiště.“

Velmahos a jeho kolegové vyšli z předpokladu, že pokud je tato představa správná, měly by se u pacientů nacházet tromby v žilách pánve a dolních končetin, protože tam se vytvořily, a zároveň by měly být tromby i v plicích, protože tam jejich části doputovaly. Vyšetřili celkem 247 zraněných pacientů a získali od nich pomocí počítačové tomografické venografie jak snímky cév dolních končetin a pánve, tak i snímky plic. Z vyšetřených pacientů trpělo plicní embolií 46 (tj. 19 %) a hluboká žilní trombóza postihla 18 nemocných (7 procent). Sedm pacientů s plicní embolií mělo zároveň i hlubokou žilní trombózu (15 % pacientů s plicní embolií).

„Na základě našich dat můžeme říci, že neexistuje výraznější spojitost mezi vznikem hluboké žilní trombózy a následnou plicní embolií,“ konstatuje Velmahos a spol. Nabízí se samozřejmě vysvětlení, že se tromby z žil dolních končetin a pánve uvolnily kompletně. To však odporuje výsledkům pitev, které dokazují, že z většiny trombů se uvolní jen jejich část.

„Předpokládáme, že tromby se při plicní embolii tvoří primárně v plicích a doporučujeme přehodnotit náhled na použití filtrů vkládaných do vena cava, jejichž úkolem je tromby zachytit a zabránit jim v průniku do plic. Předpokládáme, že jak se bude rozšiřovat a zdokonalovat počítačová tomografická venografie, bude tomuto problému věnována větší pozornost. Nevylučujeme, že se ukáže, že jsme se po dlouhé roky řídili zcela mylným dogmatem.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené