PARE je naděje pro kontrolu léčby nádorů
Tým vedený V. Velculescuem a R . L earyovou odebral vzorky z nádoru šesti pacientů. Čtyři trpěli nádorem tlustého střeva, dvě pacientky měly rakovinu prsu. S využitím nejmodernějších zařízení pro sekvenaci DNA byla "přečtena" kompletní dědičná informace buněk z každého nádoru. Výsledky pak byly porovnány s dědičnou informací zdravých buněk. Na základě těchto srovnání byly identifikovány změny, k nimž došlo v každé buňce konkrétního nádoru, ale přitom se nevyskytly v žádné ze zdravých buněk.
U některých nádorů našli vědci takové genetické "značky" čtyři. U˙jiných se dalo nalézt až patnáct zcela typických změn v DNA. Následně se vědci zaměřili na hledání charakteristických genetických "markerů " v krvi jednotlivých pacientů. Testovali krev dvou pacientů, jimž určili marker typický pro jejich nádor tlustého střeva. Před operací byla v krvi pacientů prokázána jasná přítomnost markeru, zdraví lidé jej v krvi neměli.
Když byl jeden z těchto pacientů operován, sledovali lékaři vývoj jeho léčby pomocí genetických testů. Po vyjmutí nádoru došlo už během několika hodin k razantnímu úbytku typické nádorové DNA v krvi. Tento pokles však byl jen dočasný. V dalších týdnech množství zlomků DNA prozrazujících přítomnost nádorových buněk v těle opět rostlo.
Dokončení na str. A5
Lékaři proto nasadili pacientovi chemoterapii, což se projevilo dalším razantním poklesem výskytu genetického markeru v pacientově krvi. Mezitím bylo v játrech pacienta odhaleno metastatické nádorové ložisko. Po jeho chirurgickém odstranění došlo v krvi k dalšímu významnému úbytku nádorového genetického markeru. Jeho nízké koncentrace ale dokazují, že se stále nepodařilo odstranit všechny nádorové buňky. Ty zřejmě stále přežívají v játrech.
Genetické testy krve PARE lékařům velmi pohotově signalizovaly, jak zabírá zvolená léčba. Jsou výrazně citlivější než stávající testy, jež jsou s to odhalit v krevním vzorku kompletní nádorové buňky. Za velmi nízké považují autoři testu riziko falešně pozitivního signálu.
"Šance, že bychom zachytili genetický nádorový marker u člověka, který je zdravý, je prakticky nulová," řekl Victor Velculescu v rozhovoru pro vědecký týdeník Science. Hlavní překážku pro rozšíření PARE do praxe představuje vysoká cena. Nalezení jedinečného nádorového genetického markeru vyjde pro jednoho pacienta zhruba na 5 000 dolarů.
Následné genetické analýzy stojí kolem 500 dolarů. Bude také nutné prověřit spolehlivost testů u dalších pacientů a prověřit možnost využití testů PARE u jiných typů nádorů. Nezbytné je rovněž ověřit pravděpodobnost, s jakou mohou genetické markery z buněk nádoru zmizet v důsledku spontánních změn DNA.
Zdroj: MEDICAL TRIBUNE