Paracetamol nezhoršuje astma dětí
Podezření vzešlo z několika retrospektivních studií. Studie AVICA (Acetaminophen Versus Ibuprofen in Children with Asthma), jejíž výsledky byly publikovány v předním lékařském časopise New England Journal of Medicine, však jako první slepá, randomizovaná a kontrolovaná studie dřívější zjištění z retrospektivních studií nepotvrdila.
Studie AVICA proběhla na osmnácti pracovištích pod koordinací lékařů z Boston Children’s Hospital a bylo do ní zapojeno tři sta dětí s mírným astmatem. Malí pacienti ve věku od 1 do 5 let byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna užívala pro potlačení bolesti či snížení horečky paracetamol (Tylenol) a druhá ibuprofen (Motrin). Vědci sbírali data po dobu 48 týdnů, během kterých bylo astma u všech dobrovolníků kontrolováno inhalací glukokortikoidů a orálním podáváním antagonistů leukotrienových receptorů. Dodržování léčebného režimu podléhalo velmi důkladné kontrole.
Studii dokončilo 75 procent dětí a její účastníci užívali za dobu jejího trvání podobná množství paracetamolu a ibuprofenu (medián 5,5 dávky). Během studie se obě skupiny dětí ve sledovaných parametrech statisticky významně nelišily. Počet případů zhoršení astmatu byl u skupiny užívající paracetamol v průměru 0,81 a ve skupině užívající ibuprofen 0,87. U 49 procent dětí ze skupiny užívající paracetamol došlo aspoň k jednomu zhoršení astmatu. Ve skupině užívající ibuprofen došlo k nejméně jednomu zhoršení astmatu u 47 procent dětí. K nejméně dvěma zhoršením došlo v těchto skupinách u 21 procent, resp. 24 procent dětí. U obou slupin bylo prakticky stejné procento dní, kdy se dařilo držet astma pod kontrolou – 85,8 procenta vs. 86,8 procenta. Akutní potřeba medikace albuterolem se u obou skupin rovněž nelišila – 2,8 vs. 3,0 dávky. Také četnost neplánovaných návštěv lékaře byla stejná – 0,75 vs. 0,76.
Jak uvedla vedoucí výzkumného týmu Wanda Phipatanakulová z Boston Children’s Hospital, výsledky studie by měly zaplašit obavy, které vyvstaly na základě několika retrospektivních studií. Studie AVICA sice neměla nijak zvlášť vysoký počet účastníků, ale ve srovnání s retrospektivními studiemi při ní byla k dispozici nesrovnatelně rozsáhlejší klinická data. Retrospektivní studie neměly randomizovaný design.
Pozorované zhoršení astmatu po podání paracetamolu připisuje Phipatanakulová respiratorním infekcím, které byly důvodem pro podávání tohoto léku. Autoři ale sami poukazují na fakt, že výsledky nelze extrapolovat na jiné věkové skupiny, popřípadě na pacienty s těžkým astmatem.
Zdroj: MT