Ovlivňuje prenatální paracetamol chování dětí?
Prenatální expozice paracetamolu je spojena se zvýšeným rizikem poruch chování u dětí, objevila malá kohortová studie z Velké Británie. Přitom paracetamol je dosud považován za bezpečný lék pro použití během gravidity.
„Užívání paracetamolu v graviditě, zejména ve třetím trimestru, je spojeno s vyšším rizikem poruch chování u dětí v sedmi letech spolu s citovými problémy a problémy s hyperaktivitou,“ uvedla Evie Stergiakouliová z University of Bristol ve Velké Británii s tím, že tyto problémy mělo celkem pět procent dětí.
„Naše výsledky by mohly mít významné důsledky pro indikační doporučení, neboť veřejnost v současné době považuje paracetamol za dostatečně bezpečný lék pro použití během těhotenství,“ napsali autoři této práce v odborném časopisu JAMA Pediatrics.
Autoři analyzovali data ze studie (ALSPAC – Avon Longitudinal Study of Parents and Children), která sledovala 7 796 těhotných žen. Z nich 53 procent užívalo paracetamol v průběhu třetího trimestru a 42 procent ve druhém trimestru. Po analýze dotazníků Strengths and Difficulties Questionnaire bylo v souvislosti s prenatálním užíváním paracetamolu ve třetím trimestru zjištěno následující:
| o 46 procent vyšší pravděpodobnost „celkových potíží“ (RR = 1,46; 95% CI 1,21–1,77)
| o 42 procent vyšší pravděpodobnost problémů s chováním (RR = 1,42; 95% CI 1,25–1,62)
| o 31 procent vyšší pravděpodobnost příznaků hyperaktivity (RR = 1,31; 95% CI 1,16–1,49)
| o 29 procent vyšší pravděpodobnost emočních problémů (RR = 1,29; 95% CI 1,09–1,53)
Užívání paracetamolu v druhém trimestru bylo spojeno s o 23 procent vyšším rizikem pro vznik symptomů hyperaktivity a o 20 procent vyšším rizikem vzniku poruch chování. Výraznější nežádoucí účinky ve třetím trimestru kladou autoři do souvislosti s aktivním vývojem a růstem mozku plodu právě v tomto gestačním období, kdy je zřejmě mozková tkáň citlivější na působení paracetamolu. Existuje několik hypotéz pro mechanismy působení paracetamolu – např. narušení fetálního vývoje mozku prostřednictvím oxidačního stresu nebo působení léku jako endokrinního disruptoru.
Zdroj: