Přeskočit na obsah

Olympijské hry v Brazílii: Plné vášně? Pak jen vážně!

Největší sportovní svátek letošního roku, letní olympijské hry, se blíží mílovými kroky. Hry bude v srpnu hostit Brazílie: soutěže se budou konat v Rio de Janeiru a jeho okolí (Copacabana, Maracana, Deodoro, Barra), ale třeba olympijský fotbalový turnaj se bude hrát i na stadionech ve vzdálenějších oblastech – ve městech Belo Horizonte, Brasilia, Salvador de Bahia a dokonce v Manausu, který leží přímo na řece Amazonce.

 

Jde tedy o oblast geograficky nezvykle rozsáhlou, a je tedy potřeba počítat s tím, že rozdíly v průměrných teplotách i srážkách jsou mezi tropickým severem a jihem v mírném klimatickém pásmu výrazné. Tato skutečnost má samozřejmě vliv na výskyt a přenos jednotlivých nemocí, nejen na infekce přenášené bodavým hmyzem. Na severu a ve vnitrozemí se vyskytuje tropická malárie, žlutá zimnice, schistosomóza a další exotické nemoci. Spektrum nemocí na jihu je podobné naší zemi, i když samozřejmě není identické.

 

Rizika jsou značně vysoká

Letních olympijských her se zúčastní přes deset tisíc sportovců z více než dvou set zemí, počet dalších členů výprav se společně se zahraničními návštěvníky odhaduje na více než půl milionu. Každá velká mezinárodní akce s účastí velkého množství lidí prakticky z celého světa znamená rizikovou situaci i po zdravotní stránce. Hlavní nebezpečí představují nemoci přenášené bez těsného kontaktu s infekční osobou.

„Základem pro přípravu na cestu do Brazílie je očkování proti nemocem, které se vyskytují i v Evropě včetně České republiky, tj. proti virové hepatitidě A i B, meningokokové meningitidě, u starších a chronicky nemocných proti pneumokokům, případně i proti černému kašli. K tomu se doporučuje vakcinace proti břišnímu tyfu, i když riziko nákazy přímo v hlavním dějišti her nebude příliš vysoké. Pokud člověk plánuje navštívit i jiné části země než Rio de Janeiro, např. hlavní město, vodopády Foz do Iguacu nebo Amazonii, je vhodné očkovat se i proti žluté zimnici a podle specifického rizika zvážit i očkování proti vzteklině,“ uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier.

 

Která onemocnění hrozí nejvíc a jak se přenášejí?

Podle způsobu přenosu dělíme infekční nemoci do několika skupin. Tou první jsou střevní infekce přenášené jídlem, vodou a rukama. Patří sem virová hepatitida A, jejíž přenos nehrozí jen přímým kontaktem, ale i prostřednictvím různých povrchů a předmětů, především míst, kterých se dotýkají ruce mnoha osob: peníze, nákupní vozíky, kliky, tlačítka bankomatů apod. Závažnou infekční nemocí je břišní tyfus, který hrozí zejména od bezpříznakových nosičů. Přenáší se hlavně vodou, jídlem, rukama, rizikové jsou především tepelně neupravené potraviny. Z kontaminovaného jídla hrozí salmonelóza, dlouhodobě nenápadný průběh pak má schistosomóza – střevní onemocnění způsobené parazitem Schistosoma mansoni.

Druhou skupinu tvoří nákazy přenášené vzdušnou cestou. Meningokoková meningitida je nebezpečný bakteriální zánět mozkových blan přenášený nepozorovaně zejména od bezpříznakových nosičů. Velká část postižených trpí následně trvalými zdravotními problémy, možné jsou i hluchota, slepota nebo obrna končetin. V prostorách s vysokou koncentrací osob je také nebezpečí přenosu černého kašle.

Třetí skupina zahrnuje nákazy přenášené dotykem a pohlavní cestou. Sem se řadí svrab, syfilis a hlavně virová hepatitida B – nebezpečná nákaza ohrožující zdraví a život infikované osoby. Přenáší se nejen pohlavním stykem, ale i při zdravotnických a dalších invazivních výkonech, jako jsou např. tetování, piercing, akupunktura, stomatologické výkony, injekce, infuze, transfuze apod.

Mezi dalšími vybranými endemickými infekcemi z hlediska možného ohrožení zahraničních návštěvníků je třeba jmenovat HPV infekce, virovou hepatitidu C, HIV infekce, kapavku, chlamydie a herpetické nákazy.

Poslední skupinu tvoří nákazy přenosné bodavým hmyzem. Sem patří malárie a žlutá zimnice – onemocnění, jejichž hrozba je minimální ve velkých městech, ale o to větší v oblastech mimo ně. Naopak tak říkajíc městskými onemocněními jsou dengue a zika.

V prvním případě jde o nejčastější virovou infekci tohoto druhu na světě. Vyskytuje se prakticky ve všech exotických zemích subtropů a tropů. Přenáší ji agresivní komár Aedes, jehož počty se zvyšují v období dešťů. Akutní nemoc se projevuje horečkou, bolestí hlavy a končetin, které postiženého připoutají na lůžko. Opakovaná infekce jiným ze čtyř lidských typů viru hrozí závažnými komplikacemi.

Infekce virem zika probíhá jako akutní horečnatá nemoc podobná chřipce. Čtyři pětiny nakažených mají bezpříznakový průběh, přesto však mohou být zdrojem viru pro komára‑přenašeče. Posledním onemocněním patřícím do této skupiny je chikungunya – virová infekce přenášená komáry, pocházející z východní Afriky. Její smrtnost je sice nízká, ale postinfekční bolest kloubů, která významně snižuje kvalitu života, může přetrvávat měsíce až roky.

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené