Přeskočit na obsah

Obavy žen z hormonální antikoncepce jsou podle lékařů zbytečné

Hormonální antikoncepci se podle gynekologů některé ženy brání kvůli obavám z vedlejších účinků. Většinou si myslí, že až ji vysadí, budou mít potíže s otěhotněním, rozhodí se jim menstruační cyklus, ztloustnou či jim budou otékat nohy.

Podle lékařů ale jsou tyto obavy zbytečné. V ČR se hormony chrání před nechtěným otěhotněním kolem milionu žen v plodném věku. Na výběr je 80 různých přípravků, takže lékař může vybrat pro ženu ten nejvhodnější.

"Hormonální antikoncepce čelí zbytečné démonizaci. Stále se v rámci své praxe setkávám s ženami, které by ji rády začaly užívat, ale bojí se, aniž předtím podstoupily jediné vyšetření či pohovor," řekl gynekolog z polikliniky ve Slaném Pavel Kolář.

Podle něj by se nemělo stát, aby hormonální antikoncepci dostala žena, pro niž by byla zdravotním rizikem. Odpovědný přístup lékaře je nezbytností. Musí zhodnotit nemoci v rodině ženy, prověřit i její zdravotní stav, aby zjistil, zda jsou pro ni hormony vhodné.

"Někdy se při pohovoru či následných vyšetřeních skutečně může lékař dobrat zdravotního problému, který znemožní hormonální antikoncepci předepsat. Většina žen však může během celého období plodnosti hormonální antikoncepci mít," shrnul.

K obavám žen Kolář doplnil, že po vysazení antikoncepce problémy s otěhotněním nehrozí. Přípravky dodávají tělu hormonální směs, která blokuje ovulaci. Po tu dobu je žena neplodná. "Po vysazení antikoncepce 70 procent žen ovuluje hned v prvním následném menstruačním cyklu. Nezřídka po vysazení antikoncepce také nastává tzv. superovulace, kdy je žena ještě plodnější a šance na otěhotnění je vyšší, než kdyby předtím antikoncepci neměla," uvedl.

Gynekolog by měl spolupracovat s praktickým lékařem, který o ženu pečuje, a možnost předepsat antikoncepci s ním konzultovat. Pokud gynekolog před rozhodnutím mluví s ženou jen pár minut, je podle Koláře na místě, aby zvážila návštěvu jiného lékaře. Stejně tak by při jakýchkoli pochybnostech o tom, zda jí je předepisována správná antikoncepce, měla potíže a očekávání probrat s nějakým dalším odborníkem.

První antikoncepční pilulka byla registrovaná v USA 9. května 1960. Na předpis bylo možno ji získat jako v první evropské zemi v Německu v roce 1961 a od roku 1965 také v tehdejším Československu.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené