Přeskočit na obsah

O očkování bez příkras

 

Vakcinační a protivakcinační aktivity se tvrdě střetávají jak v médiích, tak na sociálních sítích a někdy i v osobním rozhovoru. Na diskusi jsou lépe připraveni odmítači očkování, mají po ruce argumenty, byť jde mnohdy o „důkazy“ vytržené z kontextu, které dokazují v odborné literatuře pravý opak či s očkováním vůbec nesouvisejí.

Proti tomu stojí masivní reklamní kampaně na konkrétní vakcíny, které zaujímají místo spíše na pokraji evropské legislativy. Platné znění zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, doslova uvádí v § 5a odst. 2 a 3:

2. Předmětem reklamy zaměřené na širokou veřejnost nesmějí být:

a) humánní léčivé přípravky, jejichž výdej je vázán pouze na lékařský předpis,

b) humánní léčivé přípravky obsahující omamné nebo psychotropní látky.

3. Ustanovení odstavce 2 se nevztahuje na humánní léčivé přípravky použité v rámci vakcinační akce schválené Ministerstvem zdravotnictví.

V evropském právu se za oficiální vakcinační kampaně považují osvětové a edukační aktivity, které nejsou spojeny s konkrétní vakcínou, v našem zákoně tomu tak není. Druhou stránku věci představuje etický pohled na obsah reklamy, který však je v souladu s českým zákonem o regulaci reklamy [(§ 5a odst. 7 písm d)]:

Reklama zaměřená na širokou veřejnost nesmí naznačovat, že nepoužitím humánního léčivého přípravku může být nepříznivě ovlivněn zdravotní stav osob, s výjimkou vakcinačních akcí schválených Ministerstvem zdravotnictví.

V jiném případě není možné propagovat léčivý přípravek (volně prodejný) vyvoláním obav a strachu při jeho nepoužití. Kolem vakcinace je legislativní vakuum. Ze zákona je povinné základní dětské očkování proti vybraným chorobám (oprávněnost potvrdil i Ústavní soud), ale vymahatelnost naplnění tohoto zákona není zcela jednoznačně řešena. V MT 10/2016 se tomuto problému věnovala Mgr. Dáša Kaščáková (PwC Legal) v článku Očkovat, či neočkovat z pohledu práva ČR.

Donedávna chyběl mediátor k výměně názorů a k poskytování objektivních informací. Nyní tuto „díru“ na komunikačním trhu vyplnil Odborný spolek pro očkování, který vznikl spontánně jako názorová platforma založená na stávajících poznatcích o vakcinaci. Jeho záměrem je předkládat odborná stanoviska a doporučení jako řešení okrajových nebo specifických situací, k nimž může v běžné praxi při očkování dojít.

Členové OSPO si jsou vědomi, že nelze podceňovat rizika očkování, která mohou být podmíněna zdravotními okolnostmi a volbou konkrétní vakcíny v místě a čase. Snahou OSPO je pomáhat lékařům dobře a správně se rozhodnout v situacích, kdy musejí zvážit prospěch a riziko příslušného očkování.

OSPO si neklade za cíl propagaci konkrétních komerčních vakcín, ale chce přispět k pravdivému chápání celospolečenského i individuálního významu očkování.

V České republice pracuje Česká vakcinologická společnost ČLS JEP a Národní imunizační komise (poradní orgán Ministerstva zdravotnictví ČR). Odborný spolek pro očkování představuje další důležitou organizaci, která vychází z potřeby samotných lékařů. Podle členů OSPO je nezbytné připravovat pro odbornou veřejnost správná řešení specifických situací, k nimž může v rámci vakcinace dojít, a aktivně tato řešení prosazovat. Tak lze předejít nedorozuměním, z nichž mohou plynout v krajních případech i nežádoucí příhody.

 

OSPO aktuálně

Odborný spolek pro očkování má své webové stránky ospozs.cz, kde jsou publikována doporučení a stanoviska. Aktuálně zde najdete:

| stanovisko k dětskému očkování (proti tetanu, záškrtu, černému kašli, dětské přenosné obrně, hepatitidě B a invazivním kmenům bakterie Haemophilus influaenzae, tzv. hexavakcína) ve schématu 2 + 1,

| doporučení, jak přejít z očkování dosavadními vakcínami proti nákazám lidským papilomavirem na novou 9složkovou vakcínu,

| jaké jsou přípustné intervaly v očkování, když nelze z jakéhokoli důvodu splnit interval doporučený výrobcem.

 

OSPO by rád rozšířil i edukaci odborné veřejnosti, proto připravuje jednodenní konferenci, jež by navázala na tradici „Pražského očkovacího dne“, který se pořádal v 90. letech.

Více informací najdete na www.ospozs.cz

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené