O diabetické noze na kongresu ADA
Na kongres Americké diabetologické asociace (ADA) dorazili odborníci z celého světa i z České republiky. Naše účast byla hojná, ať už byla pasivní, či aktivní. Čeští lékaři z velké části prezentovali své studie formou posterů. MUDr. Andrea Němcová byla však jedinou českou zástupkyní, která představila svou studii v rámci bloku osobních prezentací na téma tzv. diabetické nohy.
„Vážím si příležitosti účastnit se kongresu Americké diabetologické asociace. To, že tu přednáším, považuji za svůj osobní úspěch,“ prozradila MUDr. Němcová redakci Medical Tribune. „Spektrum zájmů je tu opravdu široké a já se samozřejmě zajímala o novinky na poli léčby diabetické nohy.“
MUDr. Andrea Němcová je lékařkou z Centra diabetologie pražského IKEM a její abstrakt byl komisí ADA vybrán k představení formou ústní prezentace. Němcová navazuje na práci doktora Dubského a profesorky Jirkovské. Zmíněný kolektiv odborníků se věnuje autologní buněčné terapii (zkratkou z ang. originálu BMMCT) a společně tak nachází nové způsoby laboratorního a klinického hodnocení této nové metody revaskularizace, která se v IKEM provádí již od roku 2008.
Andrea Němcová představila studii na téma endostatin – potenciální marker angiogeneze u diabetických pacientů s kritickou končetinovou ischémií, u nichž byla provedena právě autologní buněčná terapie. Studie si kladla za cíl stanovit sérové hodnoty anti‑angiogenního endostatinu jako možného ukazatele angiogeneze, dále vztah endostatinu s injektovanými angiogenními prekursorovými buňkami CD34+ a klinický efekt BMMCT metody, který byl zhodnocen metodou měření transkutánního tlaku kyslíku. Kontrolní skupinu tvořilo čtrnáct pacientů, kteří podstoupili perkutánní transluminální angioplastiku (PTA).
Kmenové buňky se aplikují pacientům s těžkou ischémií končetin, která se projevuje bolestivostí v klidu, nehojícími se defekty a jinými vaskulárními patologiemi. U těchto pacientů není z technického hlediska nebo pro výskyt polykomorbidit možné aplikovat standardní endovaskulární výkon, jaký představuje angioplastika či bypass.
„Do studie bylo zahrnuto 35 pacientů z naší podiatrické kliniky. Ti pro kritickou ischémii dolních končetin podstoupili léčbu buněčnou terapií,“ uvedla Andrea Němcová a představila postup léčby, která probíhá dvoufázově. Z lopaty kosti kyčelní se odebere kostní dřeň, ta se zpracuje na operačním sále pomocí ultracentrifugačního zařízení. V druhé fázi se tato suspenze buněk intravenózně aplikuje do lýtkových svalů, přesněji do míst v okolí defektu. Následně se v krvi stanovují angiogenní cytokiny, konkrétně endostatin, který v otázce angiogeneze působí inhibičně: endostatin stoupá u pacientů s provedenou autologní buněčnou terapií, jak se dokázalo v prvním, třetím a šestém měsíci po této revaskularizaci. Jev je vysvětlován zpětnovazebným inhibičním mechanismem – endostatin se zvyšuje v korelaci na proces novotvorby cév. U metody perkutánní transluminální angioplastiky ke změně dynamiky koncentrace sérového endostatinu nedochází. Vztah mezi S‑endostatinem a CD4 buňkami, prekursory endotelií, však nebyl prokázán. Nárůst endostatinu byl také zhodnocen z hlediska možného klinického efektu, byl měřen neinvazivní metodou měření transkutánní tenze kyslíku.
Studie ukazuje, že zvýšená koncentrace endostatinu v séru u diabetiků s kritickou končetinovou ischémií ve srovnání s PTA je potenciálním ukazatelem angiogeneze. Tato nová, slibná metoda revaskularizace se stále považuje za experimentální, a to i přes fakt, že se užívá po několik let. V IKEM pomáhá zahojit defekty a s nimi spojené bolesti vzniklé na podkladě ischémie, případně i předejít amputaci končetiny z tohoto důvodu, program byl zahájen již v roce 2008. „Změna legislativy bohužel zapříčinila dočasnou zástavu programu, s kolegy však věříme, že se v budoucích dnech opět obnoví,“ s nadějí podotkla MUDr. Němcová.
Zdroj: Medical Tribune