Přeskočit na obsah

Nový přístroj z Liberce pomáhá odhalit příčiny bolestí svalů

Nový diagnostický přístroj nazvaný myotonometr by měl pomoci fyzioterapeutům a rehabilitačním lékařům objektivně zhodnotit svalové napětí pacientů, umožní sledovat vývoj nemoci i efektivnost zvolené léčby. ČTK to dnes sdělila mluvčí technické univerzity Jaroslava Kočárková.

V současné době se v lékařské praxi nejčastěji používá k diagnostice stavu lidského svalu vyšetření pohmatem - takzvané palpační vyšetření, nebo dynamické vyšetření přístrojem, který vystřelí hrot do tkáně a měří hloubku vniku podobně, jako se měří tvrdost materiálů třeba ve strojírenství. Oba způsoby mají ale podle Kočárkové své nevýhody. "Vyšetření pohmatem je příliš subjektivní a u dynamického vyšetření je výsledek ovlivněn nervovou reakcí a neposkytuje dostatečné množství informací o svalu," řekla.

Liberecký myotonometr nabízí objektivnější způsob diagnostiky, která vychází z vyšetření pohmatem, a je tudíž neinvazivní. "Zkonstruovali jsme zařízení, které celý proces zautomatizovalo, objektivizovalo a parametrizovalo. Můžeme nastavit parametry měření, jako je rychlost vniku, hloubka vniku a kontaktní plocha vtlačovaného objektu, takzvaného indentoru," popsal princip autor projektu Petr Šifta, který už přístroj používá ve své ordinaci.

Zařízení podle něj umožňuje nejen určit tuhost tkáně, ale získat i řadu dalších důležitých informací, které pomohou přesně určit vlastnosti a míru poškození svalu. Nový přístup navíc podle Šifty pomůže zpřesnit popis vlivu léčby a míru dávkování léků na snížení svalového napětí.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené