Novinky v kardiostimulaci
Principem bezdrátové stimulace je zavedení kardiostimulátoru, který se implantuje přímo do hrotové oblasti pravé srdeční komory. Celý stimulační systém (tedy baterie, stimulační elektroda i kompletní software přístroje) je obsažen v malé kovové kapsli o objemu 1 cm3.
Revoluční je jak způsob implantace, který se blíží spíše elektrofyziologickému přístupu, tak technické parametry stimulace. Díky výtečným stimulačním parametrům, kterých je dosahováno u většiny nemocných, se prodlužuje životnost přístroje na mnoho let, kalkulovaná výdrž baterie ve většině případů přesahuje deset let.
U tohoto typu stimulace odpadají některé komplikace, jako jsou mechanické komplikace elektrod nebo například infekce kapsy stimulátoru. Těchto stimulátorů bylo v ČR implantováno 142, vše na jednom pracovišti, bez jediné závažné komplikace. Také existují i první data o úspěšné extrakci stimulátorů.
Nový typ resynchronizace využívá endokardiální stimulační elektrodu, jejíž činnost je synchronizována s činností standardního kardiostimulátoru/defibrilátoru. Tato endokardiální elektroda je implantována na laterální stěnu levé komory a je aktivována současně se standardní stimulační elektrodou, která je implantována do pravé komory. Tento systém je zatím vhodný pro nemocné, u kterých nebylo možno zaimplantovat levokomorovou elektrodu standardním způsobem přes koronární sinus.
Implantace obou těchto systémů jsou zatím v začátcích, nicméně nekomplikovaný start výkonů naznačuje slibnou budoucnost a jejich použití se jistě dočká širokého rozšíření.
Zdroj: