Přeskočit na obsah

Nová subkutánní forma abataceptu (Orencia) přináší dobrou klinickou odpověď a pohodlnou formu aplikace pro pacienty s RA

Naše kazuistika se týká pacientky L. G. (41 let) s diagnózou revmatoidní séropozitivní artritida III. stadia, anti‑CCP pozitivní. Diagnóza revmatoidní artritidy byla stanovena v roce 1999. Pacientka je od roku 2003 léčena inzulinem pro diabetes mellitus 1. typu. Podle doporučení České revmatologické společnosti ČLS JEP pro léčbu revmatoidní artritidy (RA) byla standardně zahájena léčba metotrexátem v dávce 15 mg týdně v kombinaci s acidum folicum 10 mg týdně + NSAIDs.

Z důvodu nedostatečné terapeutické odpovědi monoterapie DMARDs byl v listopadu 2008 ke stávající terapii metotrexátem přidán do kombinace leflunomid v dávce 20 mg denně a methylprednisolon v dávce 4 mg denně. Leflunomid musel být po měsíci vysazen pro dyspeptické obtíže. Na naše oddělení se pacientka dostala v prosinci téhož roku pro přetrvávající klinickou aktivitu revmatoidní artritidy.

Vzhledem ke klinickému nálezu a přetrvávající nedostatečné účinnosti léčby tradičními DMARDs (a to i v kombinaci) se rozhodujeme k zahájení biologické léčby.

Z dostupných biologických léků určených k terapii RA volíme abatacept (Orencia), i když byl v době zahájení biologické léčby schválen pouze pro II. linii léčby revmatoidní artritidy biologickými přípravky. K tomuto rozhodnutí nás vedly dostupné literární údaje, které prokazují, že tento přípravek vykazuje účinnost i při terapii diabetu jak 1., tak i 2. typu (1, 2), což není známo o jiných biologických přípravcích pro RA. Navíc, signifikantní terapeutická účinnost abataceptu v I. linii biologické léčby revmatoidní artritidy byla také jasně dokumentována (3, 4).

V květnu 2009 zahajujeme léčbu intravenózním abataceptem (Orencia) v dávce 750 mg v infuzi jednou měsíčně + metotrexát 15 mg/týden. Vstupní hodnota DAS28 činí 5,48. Při kontrole ve dvanáctém týdnu došlo k významnému poklesu DAS28 na hodnotu 2,8. Bylo možno zahájit postupnou retrakci dávek methylprednisolonu, spotřeba NSAIDs klesla na minimum. Vývoj skóre DAS28 během léčby abataceptem dokumentuje graf, z něhož je zřejmý výrazný pokles již ve dvanáctém týdnu (z 5,48 na 2,8). Následně bylo ve 28. týdnu dosaženo remise hodnocené parametrem DAS28 a snížena dávka podávaného metotrexátu na 5 mg týdně. Po celou dobu léčby intravenózní formou abataceptu bylo pacientce aplikováno celkem 60 infuzí, DAS28 se pohyboval v hodnotách odpovídajících remisi.

V prosinci 2013 byla na trh v ČR uvedena nová podkožní injekční forma abataceptu, Orencia SC INJ 4X125 mg. V lednu 2014 jsme pacientce nabídli možnost převedení na tuto novou formu aplikace. K tomuto rozhodnutí nás vedly výsledky studie prokazující možnost převedení pacientů s RA z intravenózní na subkutánní formu bez nebezpečí jakékoliv ztráty efektu či zvýšení nežádoucích účinků léčby (5). U naší pacientky se jedná o mladou ženu v plném pracovním procesu, která je spádově mimorajónní. Pacientka možnost změny aplikační formy Orencie akceptovala. Zahajujeme tudíž léčbu podkožními injekcemi abataceptu (Orencia) jednou týdně v dávce 125 mg, injekce si pacientka aplikuje sama. Po celou dobu této léčby (6 měsíců, 24 injekcí) se neobjevily žádné lokální, laboratorní ani klinické nežádoucí účinky. Terapeutická účinnost podkožně aplikovaného abataceptu (Orencia) zůstala stejná jako při intravenózní aplikaci. To dokumentuje hodnota DAS28 v týdnu 260 (viz graf). Subjektivně se pacientka cítí stále velmi dobře – jak stran terapeutického efektu, tak i ohledně způsobu nové podkožní aplikace.

Závěr

Na tomto případu lze dokumentovat, že léčba novou aplikační formou abataceptu (Orencia) je stejně účinná a bezpečná jako intravenózní forma. Subkutánní injekční forma nabízí pacientům pohodlnou aplikaci a značnou časovou úsporu.

MUDr. Petr Kopsa,

Revmatologické a rehabilitační oddělení, Thomayerova nemocnice, Praha

 

 

Použitá literatura:

1. Orban T, Bundy B et al. Co‑stimulation modulation with abatacept in patients with recent‑onset type 1 diabetes: a randomised, double‑blind, placebo‑controlled trial. Lancet. 2011;378(9789):412–419. DOI:10.1016/S0140‑6736(11)60886‑6.

2. Ursini F, Mauro D et al. Improvement in insulin resistance after short‑term treatment with abatacept: case report and short review. Clin Rheumatol. 2012;31:1401–1402.

3. Schiff M, Bessete L et al. Evaluation of abatacept in biologic‑naive patients with active rheumatoid arthritis. Clin Rheumatol. 2010;29:583–591.

4. Kremer JM, Russell AS et al. Long‑term safety, efficacy and inhibition of radiographic progression with abatacept treatment in patients with rheumatoid arthritis and an inadequate response to methotrexate: 3‑year results from the AIM trial. Ann Rheum Dis. 2011;70:1826–1830.

5. Keystone EC, Kremer JM et al. Abatacept in subjects who switch from intravenous to subcutaneous therapy: results from the phase IIIb ATTUNE study. Ann Rheum Dis. 2012;71:857–861.

 

Zdroj:

Doporučené