Přeskočit na obsah

Nová možnost perorální léčby pacientů s dlaždicobuněčným karcinomem plic

Tento typ karcinomu je svým zastoupením 20–30 procent druhým nejčastějším typem NSCLC (nemalobuněčného karcinomu plic). Je spojován s negativní prognózou, limitovaným přežitím a symptomy, jako jsou kašel nebo dyspnoe. Medián celkového přežití po diagnóze je u pokročilého dlaždicobuněčného karcinomu plic přibližně jeden rok.

Schválení afatinibu vychází z výsledků studie LUX‑Lung 8, která prokázala významné zlepšení celkového přežití i přežití bez progrese onemocnění ve srovnání s erlotinibem u pacientů s dlaždicobuněčným karcinomem plic. Afatinib je již schválen ve více než 60 zemích k léčbě pacientů s NSCLC a mutacemi receptoru pro epidermální růstový faktor (EGFR).

Dr. Mehdi Shahidi, medicínský ředitel Oddělení onkologie solidních nádorů společnosti Boehringer Ingelheim, k tomu řekl: „Přestože jsme v nedávné době byli svědky některých významných pokroků v léčbě dlaždicobuněčného karcinomu plic, intravenózní aplikace léčby a časté návštěvy nemocnice mohly pro pacienty s touto nemocí představovat překážku. Právě proto jsme rádi, že můžeme v Evropě pacientům trpícím tímto typem karcinomu plic nabídnout účinnou perorální léčbu, jejíž přínos byl podpořen robustními důkazy z globální srovnávací studie fáze III.“

Studie LUX‑Lung 8 je součástí programu LUX‑Lung zaměřeného na afatinib. Jedná se o nejrozsáhlejší soubor klinických studií inhibitoru tyrosinové kinázy EGFR s více než 3 760 pacienty napříč osmi studiemi prováděnými po celém světě. Komplexní program LUX‑Lung zahrnuje i dvě stěžejní studie pro pacienty s EGFR mutací v první linii léčby. Jedná se o studie LUX‑Lung 3 a 6, které srovnávaly afatinib s chemoterapií. Program navíc obsahuje dvě srovnávací studie (LUX‑Lung 7 a 8) afatinibu a inhibitorů tyrosinové kinázy EGFR. Program LUX‑Lung zahrnuje více než 680 studijních center ve 40 zemích.

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené