Nová kombinace v léčbě diabetu II. typu
Zajímavé bylo srovnat statistiky a způsoby léčby ve Spojených státech amerických a v České republice. Odborníci se však shodli na pozitivních výsledcích klinických studií kombinace empagliflozinu a metforminu, slovy prof. Grunbergera „nové naděje v léčbě II. typu diabetu“.
Diabetes mellitus je nemocí životního stylu, která představuje jeden z pilířů tzv. metabolického syndromu. Pacienti neustále slýchávají, že není těžké diabetu předcházet volbou zdravé a střídmé stravy s redukovaným množstvím sacharidů a pravidelným pohybem. Statistiky však ukazují pravý opak. Pokud v hrubém odhadu jeden ze tří dospělých lidí na světě trpí nadváhou a každý desátý obezitou, je vhodné tato dvě základní doporučení opakovat v rámci cílené edukační kampaně.
Světová zdravotnická organizace o diabetu
Nejnovější statistiky WHO k roku 2015 stanovují na 422 milionů dospělých s cukrovkou II. typu, což znamená, že přibližně každý jedenáctý člověk na Zemi trpí diabetem. Predikce situace v budoucnu, konkrétně v roce 2040, dosahuje 642 milionů. Zatímco v Evropě se předpokládá nárůst nových incidencí o přibližných 11 milionů (ze současných 59,8 milionu na 71,1 milionu), nejmarkantnější nárůst (dvojnásobek současného stavu) hrozí Africe, Severní a středovýchodní Americe.
Světová zdravotnická organizace na tato čísla reaguje svými příspěvky z počátku dubna tohoto roku a dokonce stanovuje 7. duben Světovým dnem zdraví s mottem „Poraz diabetes“ (z angl. Beat diabetes). Nabádá, aby lidé více dbali na zdravou výživu a fyzickou aktivitu, vyvarovali se zvýšení své hmotnosti, pravidelně navštěvovali lékaře a v případě pochybností si zkontrolovali koncentraci krevní glukózy. Zároveň WHO vybízí k legislativnímu opatření s cílem vytvořit zdravé životní prostředí, zajistit lepší data a reporty, podpořit komunikaci v rámci zdravotnických týmů i komunikaci s pacienty apod.
Tyto přístupy slibují lepší diagnózu a léčbu nejen II. typu diabetu. Na potřebu edukační činnosti ve společnosti nedávno upozornila nejen Světová zdravotnická organizace a jiné národní asociace, vidět je i informační portál www.rok1.cz, který poukazuje na zdravotní, společenské a ekonomické problémy spojené s touto chronickou nemocí, která svým rozsahem a důsledky získala charakter světové epidemie. Z prostředků hromadné dopravy je známá jejich věta: „Myslíte, že se Vás to netýká?“
Situace v České republice
O nedostatku relevantních dat, jak upozornila WHO, hovořila i prof. Pelikánová, předsedkyně České diabetologické společnosti: „Aktuální počet diabetiků v ČR můžeme pouze odhadovat na základě dat z roku 2013, která zveřejnil ÚZIS ČR. Před třemi lety, tj. v roce 2013, tehdejší stav dosahoval 862 000 diabetiků. Letos se odvažuji říct, že se číslo může pohybovat kolem jednoho milionu, tedy přibližně deset procent obyvatel naší republiky jsou diabetici II. typu,“ podotkla prof. Pelikánová.
Zdůraznila také cíle komplexní léčby diabetu. Redukce hyperglykémie není monopolním zájmem, jedná se především o snížení celkové a kardiovaskulární mortality a morbidity, snížení rizika incidence kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, prevenci, popř. redukci DM komplikací (ledvinná nedostatečnost, neuropatie, oční komplikace) a zpomalení selhání β‑buněk pankreatu. V rámci léčby jako takové se výše uvedených cílů dosahuje metabolickou kompenzací diabetu, zahrnující mimo jiné i léčbu krevního tlaku a dyslipidémie.
Mikro‑ a makrovaskulární komplikace u pacientů s DM II
Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., předseda ČLS JEP, na tiskové konferenci hovořil o diabetu typu II jako o hlavním a nezávislém rizikovém faktoru mikroa makrovaskulárních komplikací, konkrétně o vyšší incidenci cévní mozkové příhody a poškození koronárních a periferních tepen. Nejčastější příčinou smrti diabetiků jsou kardiovaskulární onemocnění, která jim zkracují život až o šest let v porovnání s pacienty nediabetickými; prodělaný infarkt myokardu zvyšuje riziko smrti dvakrát více, tedy snižuje naději na dožití o dvanáct let života. Když přednášející označili kombinaci za nadějnou, doložili fakt číslem – empagliflozin + metformin snižuje kardiovaskulární mortalitu až o 32 procent. S diabetickými kardiomyopatiemi se ruku v ruce vyskytují onemocnění ledvin.
Na základě nové povinnosti testování léčivých přípravků, kterou vyhlašuje FDA, se prokazuje fakt, že léčivo nepodporuje progresi negativních procesů v kardiovaskulární soustavě.
Studie EMPA‑REG přichází s pozitivními výsledky: v porovnání s lixisenatidem, saxagliptinem, alogliptinem, sitagliptinem apod., jejichž hodnoty MACE (major adverse cardiac events) se pohybovaly kolem 1, kombinace empagliflozin + metformin má tuto hodnotu sníženou na 0,76. Podobně jako u srdečních morbidit, i u onemocnění ledvin platí více než třetinové snížení rizika jejich výskytu (39 procent).
Fixní kombinace empagliflozinu s metforminem
Glifloziny (kromě zmiňovaného empagliflozinu je to např. dapagliflozin či canagliflozin) se používají především v kombinační terapii u pacientů, u nichž předchozí terapie nevedla k dosažení cílových hodnot glykémií, a proto kompenzace diabetu nebyla uspokojivá. Tvoří tzv. di‑ či trikombinantní terapii společně s metforminem a léky s inkretinovým efektem či inzulinem. Při mírném poklesu renálních funkcí (eGFR nad 0,75 ml/s) je možno pokračovat v terapii glifloziny, nově se však nenasazují. Terapie glifloziny nezvyšuje riziko hypoglykémie, vede k mírné hmotnostní redukci i snížení krevního tlaku. Nejčastějším nežádoucím účinkem jsou infekce močových cest a genitálu. Pozornost je třeba věnovat i riziku dehydratace, zejména u starších nemocných léčených diuretiky. Podávání empagliflozinu v kombinační léčbě nemocným s vysokým kardiovaskulárním rizikem snížilo celkovou mortalitu a riziko incidencí včetně srdečního a ledvinného selhání o 32 a 39 procent (výsledky studie EMPA‑REG).
V ČR je dostupný přípravek Synjardy 5–12,5 mg/850–1 000 mg. Hyperglykémie nebolí, ale její následky ano. Účinná dvojkombinace se pro snížení rizika srdečního selhání a postižení ledvin stává pro pacienty s diabetem II. typu nadějnou farmakoterapií.
Zdroj: