Přeskočit na obsah

Nemá váš pacient problémy s alkoholem?

Pod pojmem alkoholik si většina laické a část odborné veřejnosti představí bezvládně ležícího bezdomovce. Závislost na alkoholu má však mnoho podob a vyskytuje se i v nejvyšších společenských vrstvách, ba dokonce v akademických kruzích. Prim. MUDr. Petr Popov, MHA, z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN tvrdí, že závislost na alkoholu je „opice nemocí“, napodobuje jiné poruchy zdraví a nemusí být zřejmá na první pohled. Proto se zkušeného adiktologa ptáme, nakolik je u nás alkoholismus rozšířen a mohou‑li k jeho řešení přispět i praktičtí lékaři.

Jsou lidé, kteří mají s alkoholem problém, „obyčejnými“ pacienty, navštěvujícími praktické lékaře?

Jistě, i tito lidé navštěvují své lékaře pro nejrůznější zdravotní potíže. Neřeknou však hned na úvod, že pijí, a své potíže do souvislosti s alkoholem nedávají. Nepřipouštějí si, že by mohli mít s alkoholem problém, že by jej mohli konzumovat škodlivým způsobem, závislost na alkoholu popírají i sami před sebou.

Uvedl jste dva termíny: konzumace alkoholu škodlivým způsobem a závislost na alkoholu. Je mezi nimi rozdíl?

Konzumace alkoholu může poškodit zdraví daleko dříve, než dojde k závislosti na této droze. Ani pravidelná konzumace alkoholu nemusí znamenat závislost, ale už může být příčinou změn, které lze diagnostikovat. Škodlivé pití způsobuje zdravotní potíže, nezahrnuje však problémy sociální, jako tomu může být při závislosti na alkoholu. Existuje ještě jeden termín – problémové pití. Pití alkoholu může devastovat rodinné vztahy, likvidovat pracovní kariéru a může vést k nebezpečnému, rizikovému jednání, pak hovoříme o problémovém pití. Alkohol je častou příčinou dopravních nehod, kriminální činnosti, sexuálních deliktů nebo „obyčejných“ úrazů.

Pro stanovení diagnózy závislosti, což je duševní porucha vyvolaná psychoaktivní látkou, jsou v současnosti stanovena kritéria (viz rámeček). Platí i pro alkohol. Z uvedených šesti bodů musejí být u konkrétního jedince přítomny tři současně, a to kontinuálně po dobu alespoň jednoho měsíce.

Může jiný lékař než adiktolog poznat, že jeho pacient má problém s alkoholem?

Ne nadarmo se říká, že důsledky pití, včetně závislosti, jsou „opice nemocí“. Umějí napodobit snad jakýkoli chorobný stav. Nemusí jít vždy o typický nález v jaterních testech. Zjistí‑li praktický lékař nebo lékař jakékoli specializace patologický stav, který nereaguje na obvyklou léčebnou intervenci, měl by zvážit, zda příčina netkví v alkoholu. Stejně tak, když si pacient stěžuje na příznaky, pro něž nelze najít při objektivním vyšetření důvod, nebo nelze stesky podepřít výsledky klinických či laboratorních vyšetření, může jít o důsledky nadměrné konzumace alkoholu.

Co to je nadměrná konzumace alkoholu? Existuje „bezpečné“ pití?

Existuje mnoho kritérií, ale žádné nelze považovat za univerzálně platné. Ve studiích se obvykle uvádějí jako dny „těžkého pití“, když muž vypije za 24 hodin 60 g čistého alkoholu a více, tj. 3 sklenky vína po 200 ml, nebo 3 půllitry 10° piva a více; žena 40 g čistého alkoholu a více, tj. 2 sklenky vína, nebo 2 půllitry 10° piva a více. Pro pravidelnou denní konzumaci se dříve jako „ještě bezpečná“ dávka uváděla dávka maximálně 24 g alkoholu na den u mužů a maximálně 18 g alkoholu na den u žen.

V běžném životě však neexistuje univerzální „bezpečná dávka“ alkoholu ani „bezpečná doba“ pití, které nemají negativní dopad na zdraví a nevedou ke vzniku závislosti. Riziko vzniku závislosti je zcela individuální a nikdo před ním není chráněn. Množství vypitého alkoholu, které může škodit nebo vyvolat závislost, je zcela individuální.

Lze závislost na alkoholu zdědit? Nebo jde o rodinný model chování, jejž potomci napodobují?

Genetické faktory závislosti na alkoholu jsou prokazovány. Jde o vrozenou, genově podmíněnou vulnerabilitu centrální nervové soustavy. Přítomnost genetické vlohy však neznamená automaticky vznik závislosti na alkoholu kdykoli v průběhu života. Obvykle k tomu přistupují ještě vlivy z okolí, negativní zkušenost z raného dětství, týrání, zneužívání, nedostatek lásky a pochopení, špatné rodinné prostředí, sociální vazby a zařazení v pubertě a mladé dospělosti. U dospělých má například vliv na vznik závislosti duševní vypětí, psychicky náročná povolání, ale také „selhání“ partnerského vztahu. Když se potká vloha s vhodným prostředím, snáze se vytvoří závislost, včetně závislosti na alkoholu. Ta se však vyvíjí obvykle několik let.

Jsou profese inklinující k alkoholu více?

Domnívám se, že za svou praxi jsem již léčil pacienty všech profesí. Tradičně se považují za více ohrožené lékaři, novináři, hudebníci, pracovníci v pohostinství, manažeři. V posledních letech nás znepokojuje stoupající počet závislých žen, a to i mladých, matek malých dětí.

Češi jsou vůči alkoholu velmi tolerantní. Víme, kolik lidí je u nás na alkoholu závislých a kolik konzumuje alkohol nebezpečným způsobem?

Kdybychom na statistiku alkoholu pohlédli z globálního, celosvětového hlediska, pak musíme říci, že Češi patří ke světové špičce. Podle letošní zprávy WHO se Češi ve spotřebě čistého alkoholu s 16,61 litru na obyvatele staršího 15 let řadí do naprosté špičky evropských zemí. Mezi kolik lidí se toto množství dělí, nemáme spočítáno. O uživatelích nelegálních drog máme dobrý přehled, ale počet závislých na alkoholu odhadujeme. Domníváme se, že škodlivým způsobem konzumuje alkohol 30 % dospělých mužů a necelých 10 % dospělých mužů je na alkoholu závislých. U žen se jedná zhruba o třetinové počty.

Říká se, že alkohol je tiše státem podporovaný kvůli prodejní dani, která je příjmem do státní pokladny. Vyplatí se státu podporovat spotřebu alkoholu?

U nás neznáme náklady na léčbu následků pití alkoholu. Nevíme, kolik nás stojí likvidace škod způsobených jednáním pod vlivem alkoholu. Známe však evropská data. Bylo spočítáno, že léčba závislosti a prevence škodlivého pití je levnější než „hašení“ škod. Podle nedávno uveřejněné seriózní studie činí přímé a nepřímé náklady související se závislostí na alkoholu v evropských zemích (země EU + Švýcarsko a Norsko) přes 65 miliard eur ročně, a to přepočteno na paritu kupní síly.

Z vašich slov jasně vyplývá, že před problémem alkoholismu nelze zavírat oči. Je na jeho zvládání kapacita českých adiktologů dostatečná?

K nám se zpravidla dostávají lidé, pro něž již není jiné možné řešení než odborná léčba. Naše kapacity jsou však tímto zlomkem pacientů, kteří by nějaký druh intervence potřebovali, zcela vyčerpány. Bylo by užitečné, kdyby si i například praktičtí lékaři uvědomili, že na základě prostých statistických údajů má jedna třetina jejich dospělých mužských pacientů pravděpodobně problém s alkoholem. Praktický lékař je ten, k němuž mají lidé důvěru a chodí k němu pro radu. Citlivým, ale důrazným upozorněním na problém lze velmi často předejít vážnému poškození zdraví alkoholem, nebo dokonce předejít vzniku závislosti. V USA lékaři na základě rodinné anamnézy upozorňují klienty na možnost „dědičného rizika“.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené