Nejsme specialisté jen na sekundární hypertenzi
O činnosti největšího a "nejdéle sloužícího" zařízení specializovaného na tuto problematiku v České republice MT hovořila s prof. MUDr. Jiřím Widimským jr., CSc., vedoucím Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze VFN v Praze a současným předsedou České společnosti pro hypertenzi.
* Co vedlo ke vzniku Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze VFN v Praze?
Úvodem je dobré si připomenout, že arteriální hypertenze je nejen nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním, ale také nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních komplikací, zejména cerebrovaskulárních a koronárních příhod. Zvláště u cévních mozkových příhod (CMP) se zdá, že jejich výskyt souvisí takřka lineárně s výší krevního tlaku, takže arteriální hypertenze je daleko nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik této závažné komplikace. Do určité míry se také dá říci, že výskyt a mortalita na CMP souvisí s kontrolou hypertenze a úrovní zdravotní péče. V zemích s horší úrovní kontroly hypertenze je také mortalita na CMP vyšší, než bývá v průměru v zemích EU.
Díky velkému množství hypertoniků a faktu, že arteriální hypertenze je také rizikovým faktorem pro celou řadu dalších onemocnění, je pochopitelné, že při diagnostice a léčbě těchto nemocných je žádoucí multioborová spolupráce. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze patří k největším nemocničním komplexům v České republice, který zahrnuje celou řadu klinik (ve VFN např. pracuje pět samostatných interních klinik) a ústavů, jež spolu navzájem úzce spolupracují. Zřízení našeho centra v roce 1999 byl v tomto kontextu celkem logický krok. Výzkum hypertenze ve VFN má navíc mnohaletou tradici.
* Čím přesně se v centru zabýváte?
I když se někdy kolegové či pacienti mylně domnívají, že se zaměřujeme pouze na vzácnější formy hypertenze, není tomu tak, protože hlavní oblastí činnosti Centra pro arteriální hypertenzi je zlepšení diagnostiky a kontroly esenciální formy arteriální hypertenze. Jinými slovy soustředíme se na pacienty, jejichž výskyt je v klinické praxi nejčastější. Samozřejmě že dalším důvodem pro vznik centra bylo také zlepšení diagnostiky a dostupnosti specifické léčby sekundární hypertenze.
Snažíme se toho dosáhnout ve spolupráci s dalšími klinikami a ústavy VFN a v neposlední řadě se snažíme o realizaci výzkumu v oblasti patogeneze, diagnostiky a léčby hypertenze. Součástí naší činnosti je i pedagogická aktivita v oblasti hypertenze, jak na úrovni pregraduální, tak postgraduální. Kvalitu poskytované péče i výzkumné práce členů týmu centra dokládá také ocenění Evropské společnosti pro hypertenzi, která našemu pracovišti v roce 2007 udělila status Hypertension Excellence Centre. Takovým oceněním se může pochlubit pouze několik pracovišť v České republice.
* Které ústavy na činnosti centra participují a kolik pacientů jím ročně projde?
Je třeba říci, že Centrum pro hypertenzi VFN v Praze je daleko největším centrem tohoto typu v České republice. Pečuje o pacienty jak s esenciální hypertenzí, tak sekundárními formami poruch regulace krevního tlaku ze všech oblastí Čech, ale i Moravy. Hlavní část centra pro hypertenzi se nachází na III. interní klinice 1. LF UK a VFN, jeho součástí je však i II. interní klinika a Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze.
Na poli diagnostickém, léčebném i vědecko-výzkumném spolupracují tato pracoviště také s Radiodiagnostickou, Chirurgickou, Urologickou a Neurologickou klinikou 1. LF UK a VFN v Praze a dále s Ústavem klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, Ústavem biologie a lékařské genetiky a Oddělením nukleární medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Tato multidisciplinární spolupráce je nejen ku prospěchu samotných pacientů, ale také vědecko-výzkumné práce.
Centrum pro hypertenzi disponuje ambulantními kapacitami i lůžkovou částí, kde je každoročně hospitalizováno přibližně 500 pacientů z celé České republiky s podezřením na sekundární hypertenzi, přičemž zhruba u jedné třetiny z nich je toto podezření potvrzeno. Ambulantním vyšetřením či vyšetřením za hospitalizace s následnou dispenzarizací v centru projde každý rok kolem 5 000 nemocných s vysokým krevním tlakem.
* Čím se může centrum pochlubit?
Díky činnosti centra se podařilo zlepšit kontrolu hypertenze v oblasti našeho spádového území. Zlepšila se také úroveň diagnostiky sekundárních forem hypertenze. Pro dokreslení, každoročně v Centru pro hypertenzi diagnostikujeme přibližně 70 až 80 nových případů primárního hyperaldosteronismu - nejčastější formy sekundární hypertenze, což je onemocnění léčitelné, a v mnoha případech po vhodné intervenci (jednostranné adrenalektomii u jednostranných lézí) dokonce vyléčitelné.
K normalizaci krevního tlaku dochází u přibližně dvou třetin a tří čtvrtin pacientů po chirurgické intervenci, ale i u zbylých nemocných zaznamenáváme výrazné zlepšení kontroly hypertenze s možností redukce užívané medikace.
Náš výzkumný tým participuje v řadě výzkumných záměrů, grantů a klinických studií na různých úrovních a výsledky své práce publikuje v domácích i zahraničních odborných časopisech. Při této příležitosti bych také rád zmínil spolupráci s některými zahraničními pracovišti, jako například s centrem v italské Padově nebo Endokrinologickým ústavem v americké Bethesdě. Členové týmu také pravidelně získávají prestižní ceny, ať už v oblasti hypertenze nebo v oblasti kardiologie.
Tomáš Novotný, Medical Tribune
_____________________________________________________________________________________________________
Kontakty na centrum
Nemocné lze objednat k ambulantnímu vyšetření v centru telefonicky na čísle 224 966 640. Žádost o vyšetření pacienta při hospitalizaci mohou lékaři vyjednat telefonicky na odd. C (prof. Widimský 224 962 960, doc. Holaj 224 963 073, dr. Štrauch 224 963 073 nebo dr. Petrák 224 963 073) nebo na odd. B (doc. Zelinka 224 962 932). Je možné komunikovat i elektronicky: jwidi@lf1.cuni.cz (prof. Widimský) nebo tzeli@lf1.cuni.cz (doc. Zelinka).
Zdroj: Medical Tribune