Přeskočit na obsah

Nejcennější foto ženy? Přece mamogram

Pokrytí cílové populace pouze o málo přesahuje padesát procent a už jen udržet tento podíl vyžaduje obrovské úsilí mamodiagnostiků a také specifickou formu komunikace s veřejností. Zvýšit zájem žen o preventivní vyšetření je cílem unikátní výstavy, která od 10. září proběhne na poliklinikách ve Zlíně, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Má jednoduchou, ale nosnou základní myšlenku. Jejím jádrem je sedm velkoplošných mamografických snímků konkrétních žen, které zároveň popsaly svůj osobní příběh a poskytly své civilní fotografie. Výstavu pořádá společnost Euroclinicum. Ta provozuje široké spektrum zdravotnických zařízení, mezi nimi i pět mamografických center. V uplynulých dvou letech v nich bylo vyšetřeno na 130 000 žen, Euroclinicum je tak největším poskytovatelem preventivní mamografické péče v České republice. „To nám dává i určitou zodpovědnost. S tou také přistupujeme k přípravě výstavy. Našli jsme sedm statečných žen, které do toho s námi šly, ukázaly ‚ano, tohle je fotka, která je pro mě důležitá‘ a zároveň se svěřily s tím, jak mamografie ovlivnila jejich život,“ říká Bc. Jan Hůlek z vedení Euroclinicum. Jednou z žen, které se do tohoto projektu zapojily, je Alena Aksamitová, u níž byl karcinom prsu diagnostikován před dvěma lety. „Pro mě je můj první mamogram fotografií, která mi zachránila život. Moje matka, švagrová a vlastně všechny ženy mé v blízkosti už teď na mamografii chodí také. Jsem ráda, že to, čím jsem prošla, mělo alespoň tento pozitivní dopad, a jsem ráda, že mohu alespoň takto přispět k tomu, aby tuhle fotku měla každá žena,“ říká A. Aksamitová.

I když je snímků zatím jen sedm, zachycují téma v celé šíři – od negativního nálezu až po karcinom ve vyšším stadiu. „Stále přicházejí ženy s již metastazujícím nádorem. I u nich je důležité, že se jejich onemocnění diagnostikuje, ale nám jde především o to, abychom zachytili nádor, dokud je nehmatný, kdy má žena obrovskou naději na úplné vyléčení,“ uvádí MUDr. Petr Váša, odborný garant mamografického screeningu Euroclinicum a primář mamocentra Ústecké polikliniky.

Zatím budou výstavu hostit jen centra Euroclinicum. „Samozřejmě bychom ale byli rádi, kdyby se ozvaly další instituce i v jiných městech a expozici převzaly,“ říká J. Hůlek.

Pokud bude výstava úspěšná a skutečně přitáhne další ženy do screeningového programu, tak to samozřejmě může přinést tlak na jednotlivá centra. „Velmi dobře můžeme sledovat, jak jednotlivé kampaně fungují, vidíme to na počtech provedených vyšetření. Doufáme, že zafunguje i ta naše. Jsme schopni v případě potřeby přidat směny, když je větší zájem, vyšetřujeme i o víkendech. Pokud žena už jednou sebere odvahu a centrum kontaktuje, neměla by dlouho čekat. Děláme to především pro ty ženy, které si myslí, že jsou zdravé. V České republice je v tuto chvíli několik tisíc žen, které již karcinom prsu mají, ale nevědí o tom. Existují přitom metody, jak většinu z nich zachránit, jen je třeba, aby přišly,“ dodává J. Hůlek.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené