Přeskočit na obsah

Nebezpečí léků tradiční čínské medicíny

Stranou zájmu veřejnosti zůstávají i některé legální aspekty výroby léků tradiční čínské medicíny, jako je využívání materiálů pocházejících z ohrožených druhů.

Australští vědci z Murdoch University analyzovali pomocí nejmodernějších sekvenovacích metod DNA obsaženou v patnácti vzorcích léků tradiční čínské medicíny, které byly zabaveny celníky při ilegálním importu do Austrálie. Jak dokládají výsledky publikované v prestižním vědeckém časopisu PLoS Genetics, obsahovaly léky potenciálně nebezpečný rostlinný materiál schopný vyvolat alergické reakce, nebo dokonce intoxikaci. Některé léky obsahovaly materiál z kriticky ohrožených a chráněných živočichů.

Biologický původ ingrediencí léků tradiční čínské medicíny se doposud nedařilo spolehlivě určit, protože při přípravě léků je obvykle zničena většina identifikačních znaků typických pro jednotlivé suroviny. Moderní sekvenovací techniky DNA používané pro kriminalistické účely lze však využít k identifikaci materiálů jak rostlinného, tak i živočišného původu i ve velmi komplikovaných směsích. Důležité je, že potřebné analýzy lze provést za přijatelných provozních nákladů.

Tým vedený molekulárním genetikem Michaelem Buncem analyzoval v lécích gen trnL, přítomný v chloroplastech všech rostlin, a gen 16srRNA, který je přítomen v DNA rostlin i živočichů. Identifikovali materiál pocházející ze 68 různých rostlin včetně druhů náležejících do rodů chvojník (Ephedra) a kopytník (Asarum). Rostliny z těchto rodů obsahují látky, které mohou být v nevhodných dávkách toxické. Balení léků tradiční čínské medicíny přitom většinou neudává ani obsah rostlin, ani obsah potenciálně toxických látek.

Další problém odhalený analýzami DNA představuje obsah ingrediencí živočišného původu pocházejících z ohrožených druhů. Australští vědci odhalili například DNA medvěda himálajského (Ursus thibetanus) nebo sajgy tatarské (Saiga tatarica). Obchodování s jakýmkoli materiálem pocházejícím z těchto zvířecích druhů podléhá Mezinárodní konvenci o obchodování s ohroženými druhy (CITES), což znamená, že léky obsahující tento materiál jsou ilegální. Navíc obsahoval lék s deklarovaným stoprocentním obsahem materiálu pocházejícího ze sajgy tatarské také významná množství DNA z ovcí a koz, což dokazuje, že pokud už je obsah léku uveden, není na tyto údaje vždy spolehnutí. V dalších lécích byly zjištěny zdroje potenciálních alergenů (např. sója a různé druhy ořechů), a také zdroje patogenů, jako jsou priony (např. materiál pocházející z jelenů a domácího skotu). Žádná z těchto komponent nebyla na obalu výslovně uvedena.

O vážné situaci na neustále se rozmáhajícím trhu s léky tradiční čínské medicíny svědčí i publikace tchajwanských vědců, zveřejněná v Proceedings of the National Academy of Sciences. Na Tchaj‑wanu je nevyšší výskyt nádorových onemocnění horních částí urinárního traktu na světě. Vyšetření 151 pacientů s těmito typy nádorů prokázalo, že hlavní příčinou onemocnění je užívání léků tradiční čínské medicíny, které obsahují podražec (Aristolochia). V podražcích se stejně jako v některých druzích chvojníků a kopytníků nachází kyselina aristolochová, známá jako genotoxický karcinogen. Analýzy naznačují, že karcinogenní účinky kyseliny aristolochové jsou na Tchaj‑wanu příčinou 83 % nádorových onemocnění horní části urinárního traktu.

 

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc
Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené