Přeskočit na obsah

NanoKnife v uroonkologii zatím nemá dostatek důkazů

V Medical Tribune číslo 2/2015 na str. D5 byl zveřejněn článek „NanoKnife – zákrok na solitérní ledvině byl úspěšný“, který informuje o použití této technologie při ošetření pacienta s nádorem ledviny. Nyní přinášíme oficiální vyjádření výboru České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS) k použití přístroje NanoKnife v léčbě zhoubných nádorů ledvin a prostaty.

Přístroj NanoKnife pracuje na principu tzv. ireverzibilní elektroporace, což je non‑termální destrukce buněčných membrán. Působením krátkých pulsů statické elektřiny vysokého napětí trvajících 100 mikrosekund vznikají v membránách nanopóry, které vedou k poruše buněčné homeostázy s následnou apoptózou buněk. Elektroporace se aplikuje jehlovou elektrodou zavedenou do cílové tkáně.

Do současné chvíle jsou k dispozici výsledky použití této metody na zvířatech. U člověka byly prezentovány výsledky pouze u několika jedinců se zanedbatelnou dobou sledování. Efekt metody na další růst nebo dokonce vymizení nádorového ložiska tedy není žádným způsobem prokázán. Rutinní použití ireverzibilní elektroporace u urologických nádorů není proto podporováno doporučenými postupy Evropské urologické společnosti, které ji v tuto chvíli u nádorů ledvin nezmiňují vůbec a u karcinomu prostaty jako postup čistě experimentální.

V zahraničí probíhá v tuto chvíli několik málo studií, které se problematice elektroporace u karcinomu prostaty a ledviny věnují. O velké obezřetnosti světových autorit svědčí i skutečnost, že studie CROES (výzkumná skupina světové endourologické společnosti) plánuje zařazení pouhých šestnácti pacientů, u kterých bude vždy s odstupem po elektroporaci dle protokolu provedena radikální prostatektomie.

Česká urologická společnost považuje v tuto chvíli ireverzibilní elektroporaci u urologických nádorů za experimentální techniku, jejíž použití je možné jen v kvalitně připravené studii schválené etickou komisí, s náležitým pojištěním a podrobným informovaným souhlasem. Její použití na českých urologických pracovištích mimo zmíněné klinické studie proto nelze považovat za postup lege artis.

 

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené