Nahradí PhysiScore Apgar skóre?
Je tomu padesát let, co fyzioložka Virginia Apgarová z Kolumbijské univerzity uvedla do praxe své Apgar skóre, které se používá pro posouzení poporodní adaptace novorozenců. Tato stále standardní metoda však v případech vážných, avšak ne na první pohled patrných komplikací často selhává, její prediktivní hodnota se pohybuje kolem pouhých 70 procent. Vážné, život ohrožující komplikace se týkají především předčasně narozených dětí. Existují sice jiné, přesnější metody jejich odhalení u této skupiny novorozenců, jde však o metody invazivní.
Proto se odborníci ze Stanfordské univerzity rozhodli vytvořit nový model, účinnější, avšak neinvazivní, jenž by byl schopen předpovědět závažné komplikace u velmi předčasně narozených dětí.
K tomuto účelu si vybrali 138 novorozenců, kteří strávili prvních 35 týdnů svého života v inkubátoru a měli porodní váhu nižší než dva kilogramy.
Novorozence rozdělili na vysoce rizikové, tj. na ty, kteří zemřeli nebo se u nich vyvinula těžká komplikace jako infekce, krvácení a plicní či kardiovaskulární problémy. Druhou skupinu tvořili novorozenci nízce rizikoví, trpící "jen" nevážnými komplikacemi, jako např. lehkým stupněm respiratory distress syndromu.
Následně prošli data rutinně odebíraná první tři hodiny po narození pomocí bedside monitorů, kam spadá srdeční frekvence, frekvence dýchání, saturace krve kyslíkem, a zjistili, že se diametrálně odlišují od dat odebraných od zdravých novorozenců.
Na základě této odlišnosti sestavili matematický algoritmus, který zahrnuje data z monitorů, porodní váhu a délku pobytu v inkubátoru tak, aby byli schopni předpovědět, zda se předčasně narozený novorozenec bude potýkat s vážnou, život ohrožující komplikací.
Při praktickém použití PhysiScore byli jeho autoři schopni předpovědět závažné komplikace s přesností 91 až 98 %, ve srovnání s Apgar skóre, které dosáhlo výsledku 70 až 74 %, a modelů užívajících invazivní techniky, jež se pohybovaly v rozmezí úspěšnosti 82 až 91 procent.
Tato velmi jednoduchá měření začnou být zajímavá až teprve v případě, pokud se dosadí do matematického modelu," říká k tomu jeden z dvojice odborníků. Výsledkem modelu je hodnota v rozmezí 0 a 1, nazvaná autory PhysiScore, přičemž vyšší skóre znamená vyšší riziko, např. novorozenec mající skóre 0,8 je vystaven 80% pravděpodobnosti rozvoje závažných komplikací.
Dalším krokem této výzkumné dvojice bude vyvinutí monitoru, který bude schopen PhysiScore na základě tak jako tak odebíraných dat zobrazit do tří hodin po narození dítěte. A co bude znamenat tato hodnota pro lékaře? Usnadní jim rozhodování, zda se má novorozenci dostat agresivnější terapie, či má být převezen do lépe vybavené nemocnice.
Další využití svého modelu vidí pak jeho autoři v případě vysoce rizikových chirurgických pacientů nebo pacientů přeživších infarkt myokardu.
Iva Jaklová, Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune